Bozcaada Hakkında Bilgi

Bozcaada Hakkında Bilgi

Bozcaada Hakkında Bilgi

Çok ayak altı olmasa da yolunuzu mutlaka bir gün Bozcaada’ya düşürün. Yılın her mevsiminde gidebilirsiniz. Turkuaz renkli koyları, rengârenk çiçekleri, olağanüstü gün batımları seyretmek ruhunuza iyi gelecektir.

Cennet köşesi bir ada olan Bozcaada şarapçılıkla geçiniyor. Üzüm bağlarının göz alabildiğine uzandığı adaya bağbozumu zamanı giderseniz benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Rüzgârların eserek büyüttüğü üzümler, huzurlu ve sakin bir tatil, muhteşem yemekler başınızı döndürmediyse şarapları tadabilirsiniz.

Adanın neredeyse üçte birini kaplayan bağları gezin ve birkaç şişe şarap alın.

Eski Kale mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Tarihi Fenikelilere kadar giden, adanın Kuzeydoğu Burnu tarafında ve kayalıklar üzerinde kurulmuş olan Kale’den sonra Türk Mahallesini gezin.

Adadaki daracık sokaklardan geçerek, tipik Rum evlerinin kapı önlerindeki ve pencerelerdeki çiçeklerini koklayın. Daha sonra şarap imalathanelerini gezin.

Batı burnuna gelince rüzgâr santrallerinin fotoğrafını çekin. Amerikan Çeşme’yi ve Sulubahçe’yi gezilecek ve görülecek yerler arasında mutlaka ön sıralara alın.

Eğer yaz aylarında gittiyseniz mutlaka Habbele Plajından denize girin. Güneş ve denizi seviyorsanız gideceğiniz bir başka adres ise Akvaryum Koyu olmalı. Yüzerken dibe baktığınızda pırıl pırıl çakıl taşlarını sayabilirsiniz.

Eğer her gün değişik yerlerden denize girmek isterseniz muhteşem güzellikte koylar sizi bekliyor. Ayazma plajı, Mermer Burnu, Tuzburnu ve İğdelik Mevkii hem tertemiz masmavi denizi, coğrafi yapısı ile denize girebileceğiniz ilginç ve alternatif seçenekler olacaktır.

Dalmayı ve sualtı fotoğrafçılığını seviyorsanız Bozcaada sizin için biçilmiş kaftan. Dalış için son derece uygun ve görüş mesafesi oldukça fazla. Bu da fotoğraf çekmek için oldukça elverişli bir ortam sağlıyor.

Her yıl Eylül ayının ilk haftalarına denk gelen günlerde Bozcaada’da bağ bozumu festivali yapılıyor. Bozcaada Belediyesi’nin düzenlediği festival son derece renkli günlere sahne oluyor. Eğlence ve müzikal etkinliklerin yanı sıra “Üzüm Güzeli” seçiliyor. İsteyenler bağ bozumuna katılabiliyor ve üzüm toplayabiliyor. Zaten toplanan üzümler halka dağıtılıyor.

İster yaz tatilinize denk getirin, isterseniz kültür gezisi olarak kış ayların gidin, her türlü olanakları ve güzellikleri ile muhteşem Bozcaada orada sizi bekliyor olacak!

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.