Bıttım Sabunu

Bıttım Sabunu

Siirt ilimizde yetişen çitlembik bitkisinin yapraklarından elde edilen yağla üretilen tamamen organik ve mucizevi faydaları bulunan sabuna bıttım sabunu denilmektedir. Yüzde yüz doğal geleneksel ev yöntemleriyle elde edilen bu sabunun içeriğinde sadece menengiç yağı bulunmaktadır. Menengiç yağı ise ağaçlardan elde edilen bıttımların sıkılması sonucu oluşmaktadır. Bıttım sabunu ülkemizde en yoğun ve en kaliteli olarak Siirt ve Mardin şehirlerinden temin edilebilmektedir. Ülkemizin farklı illerinde ve bölgelerinde de bıttım sabunu üretilmesine karşın en kaliteli bıttım sabunu Siirt bölgesine özgüdür. Çünkü farklı bölgelerde üretilen bıttım sabunları gibi içeriğine zeytinyağı karıştırılmamakta ve tamamen el yapımı olarak üretilmektedir.

Bıttım sabununun en sık kullanım sebebi saça olan faydalarından kaynaklanmaktadır. Çünkü saç dökülmelerini engellemesi ve kepek oluşumuna karşı son derece önleyici olması öne çıkan bıttım sabunu faydaları arasında bulunmaktadır. Bıttım sabunu özellikle kuru saçları besleme, yumuşatma ve daha parlak bir görünüme kavuşturma özelliğine sahiptir. Ayrıca bakteri oluşumu sebebiyle saç diplerinde yaşanan yoğun kaşıntıları engelleyici özelliğe sahiptir. Bu sabun sadece saç bakımında değil ayrıca yüz temizliği ve tüm beden temizliğinde de aşırı derecede olumlu etkiler ortaya çıkarmakta ve kullanan kişiye natural bir güzellik sağlamaktadır.

Mucizevi bıttım sabununun faydaları arasında oldukça ilginç, dikkat çekici ve birçok kişinin bu sabunu kullanmasına sebep olan bir durum bulunmaktadır. Bu da bıttım sabununun varis giderici özelliğidir. Düzenli olarak bıttım sabunu kullanan kişiler, düzenli olarak bu sabunla bacaklarına masaj yaptıkları için varis ağrılarının son bulduğunu ve varislerin yavaş yavaş temizlenmeye başladığını ifade etmektedirler.

Derisinde ve ellerinde egzama rahatsızlığı olan bireyler de bu sorunlarından bıttım sabunu faydaları sayesinde kurtulmaktadırlar. Düzenli kullanım sonucunda bıttım sabunu egzamayı, ellerde görülen kaşınma ve kızarıklık rahatsızlıklarının tamamını yok etmektedir. Ayrıca doğal antiseptik özelliğe sahip olmasından dolayı ellerde tekrardan hastalık oluşmasına karşı ciddi koruyucu etki göstermektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Oaskan dedi ki:

    3 Yıl Siirtte kalmış biri olarak bu sabunu kullanma şansım oldu. Oldukça ünlüdür, gerek ülkemizde gerek yöresel olarak çok kullanan kişi tanıyorum. Ben çok faydasını görmedim ama sanıyorum genetik bir sorunum var o nedenle. Ziyadesiyle memnun olan bir çok kişi biliyorum

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.