Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek sahibi olmaya hazırlanan ailelerin heyecan içinde beklediği haberlerden birisi de kız mı yoksa erkek bebeği mi olacak sorusu oluyor. Heyecan ve neşe içinde bebeklerini kucaklarına alma hayaliyle yaşayan çiftler, bebeklerinin cinsiyetinin hangi tarih aralığını belli olacağı konusunda net bilgi istiyor. Peki, netlik kazanır? hangi haftada belli olur?

Anne veya baba olacağını öğrenen ailelerin neşe içinde bebeklerini sarılacakları günü bekliyorlar. Annenin gebelik süresince en fazla merak uyandıran konusu bebeğin cinsiyetinin ne olacağı geliyor. Kız bebek veya erkek bebeği olacak çiftler, cinsiyetin kaçıncı haftada belli olacağı konusunda bilgi almak istiyor. Bu içeriğimizde bebek cinsiyetinin ne zaman belli olacağı konusunda bilgilere erişebilirsiniz. Peki, bebek cinsiyeti kaçıncı hafta belli olur? Kız erkek bebek cinsiyeti ne zaman belli olur? İşte konu ile alakalı olarak ayrıntılar..

Bebeğin cinsiyeti anne rahmine düştüğü zamandan itibaren belli olacağı saptanmış bir gerçektir. Fakat bebeğin belli bir zaman gelişip cinsiyetini belli etmesi konusunda bir süre beklenilmesi gerekiyor. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek adına en uygun seçeneklerden biri ultrason muayenesidir. Hamileliğin 16. haftasından itibaren ultrasonla bebek cinsiyeti ortaya çıkar. Bazı dönemler içinde 13. veya 14. haftada bebek cinsiyetini netlik kazanmaya başlar. Bazı dönemlerde ise bebek cinsiyeti 14. ve 16. haftalarda veya 16 ila 20. hafta içinde ortaya çıkabilir. Diğer taraftan 10, 11 ve 12. haftalarda bebeğin cinsiyeti bilmek mümkün değildir.

HAMİLELİKTEKİ BELİRTİLER NELERDİR?

* Mide bulantısı ve bununla birlikte ortaya çıkan kusmalar en yaygın belirtiler arasında gösterilir. Bazılarında şiddetli derece yaşanan bu durum bazı kadınlarda daha hafif yaşanabilir.

* Adet gecikmesi. Her adet gecikmesi gebelikle sonuçlanacak diye bir durum söz konusu değildir. Stres ya da mevsimsel kaynaklı gecikmeler de meydana gelmesi söz konusudur.

* Göğüslerde hassasiyet günden güne artarken şişlikler de meydana gelebilir. Gebelik sürecine giren vücutta hormonlar değişiklik meydana geleceğinden bu ve bunun gibi belirtilerle karşılaşılması normaldir.

* Lekelenmeler ortaya çıkabilir, bu lekelenmeler hafif ve az oranda olur. Adet kanamasından çok daha farklı meydana gelir.

* Metabolik değişimlerden ötürü hamileliğin ilk bulguları içinde baş dönmesine de rastlanılmaktadır.

* Sindirim sorunları ortaya çıkabilir. Sindirimde ortaya çıkan bu sorunlar hazımsızlık ve şişkinliklere de neden olabilir.

* Yine sindirim sorunundan ötürü kabızlık yaşanabilir. Kabızlığın diğer nedeni ise büyüyen rahmin bağırsaklar üzerinde oluşturduğu baskıdır.

* Hamileliğin belirtileri içinde belirli aralıklarla idrara çıkma da gösterilir. Fazla su tüketilmeden de bu durum ortaya çıkıyor.

* Kokuya yönelik olarak hassasiyetin başlaması da gebeliğin ilk belirtileri içinde gösterilir. Şimdiye dek sorun olmamış yemek, parfüm gibi kokular birden bire mide bulandırmayla sonuçlanabilir.

* Sürekli ortaya çıkan karın ağrıları gebeliğin ilk belirtilerindendir. Bu ağrılar çok şiddetli olmaz ve günlük hayatı etkilemez.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.