Basketbol Hakkında Kısa Bilgi

Basketbol Hakkında Kısa Bilgi

hakkında kısa bilgi edinmek ister misiniz? Basketbolda ana kural yerden yüksekliği 3,05m olan potadan topu geçirmektir. Sahaya iki takım çıkar ve her takım sahaya 5 tane oyuncu ile çıkar. Basketbol elle oynanan bir oyundur. Basketbol 29 yıl Amerika’da spor öğretmenliği yapmış olan Kanadalı Dr. James Naismith tarafından bulunmuş ilerleyen yıllarda ise gelişim göstererek günümüzdeki hale getirilmiştir. Basketbol ilk kurulduğu zaman 13 kuralı bulunuyordu. Günümüzdeki kurallar ise daha fazla. Basketbolun tüm dünyaya yayılması ise I. Dünya Savaşı ile olmuştur.

Basketbolun Kuralları

Basketbol hakkında kısa bilgi aynı zamanda kuralları da içeriyor. Bu kurallar ise:

 • Basketbol maçları iki hakem tarafından yönetilmektedir. Sahayı seçme hakkı ise misafir takıma verilir. Her devre tamamlandıktan sonrada sahalar değiştirilir.
 • Oyunlar yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına ise her takımdan bir oyuncu katılır.
 • Oyunun her periyodu 10 dakikadan oluşur ve oyun her saha çizgisi dışına çıktığında ya da oyun durduğunda sürede durur. Amerika basketbol ligi olan NBA’da ise her bir periyot toplam 12 dakika uzunluğundadır.
 • Basketbol oyunu toplam 4 periyottan oluşur ve ikinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakika mola verilmektedir.
 • Hücum eden takım kendi sahasını 8 saniye içerisinde terk etmek zorundadır. Ayrıca hücum eden takımın toplam 24 saniye süresi vardır. Bu süre dolduktan sonra top rakip takıma geçer.
 • Oyuncu topu sürerken düz sürüş yapabilir, pas verebilir, şut atabilir, yana pas verebilir. Ancak oyuncu topu iki eli ile tuttuktan sonra bir daha topu süremez.
 • Her iki takımda toplam 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değiştirme hakları bulunmaktadır.
 • Her bir oyuncu beş faul yaptığı zaman oyun dışı kalmaktadır. Ayrıca bir takımın bir periyot içerisinde beşten fazla faulü olursa yapılacak sonraki faullerde rakip takım serbest atış hakkı kazanır.
 • Hakem durdurmadığı müddetçe top potadan ya da çemberden dönerse oyun devam eder.
 • Her basket atışından sonra oyun süresi durur ve top oyuna girene kadar süre tekrar harekete geçmez.

Basketbol hakkında kısa bilgi olarak bunları vermek mümkün.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Purtukal dedi ki:

  Purtukal.com görende portakal satılıyor sanar dhdhdj

 2. Purtukal dedi ki:

  Purtukal.com görende portakal satılıyor sanar dhdhdj

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.