B12 Hangi Besinlerde Ne Kadar Bulunur?

B12 Hangi Besinlerde Ne Kadar Bulunur?

vitamininin ana kaynağı olarak hayvansal gıdalar gösterilir ve birçok hayvansal gıda bu vitamin açısından oldukça fazla besin maddesi bulundurur. Şu sıralar bazı bitkisel gıdalara sonradan vitamini takviyesi yapılıyor. Satın aldığınız bitkisel gıdanın vitamini bulundurup bulunmadığını ambalajında yer alan “içindekiler” kısmından öğrenebilirsiniz.

Aşağıda açısından en zengin gıdalara ulaşabilirsiniz. Bu besinler fazla oranda B12 içermesine yönelik bazılarının kolesterol ve kalori yüzdeleri herkesin tüketimi konusunda uygun olmayabilir. Fazla kolesterolü olanlar bu gıdaları tüketmeye başlamadan önce hekime danışarak, kendileri için uygun bir beslenme programı ya da vitamin takviyesi önerisi verilmektedir.

En Çok B12 İçeren Besinler

B12 Hangi Besinlerde Ne Kadar Bulunur?

1-) Koyun Ciğeri: Bir porsiyon ciğer yani yüz gram tavada kızartılmış koyun ciğeri en az seksen beş mcg B12 vitamini bulundurmaktadır. Bu 30 günlük B12 vitamini gereksiniminden daha fazlası anlamı taşımaktadır. Doğrusu böyle bir gıda doğa tarafından bize verilmişken B12 vitamini düşüklüğü çekmek büyük sorumsuzluk.

B12 Hangi Besinlerde Ne Kadar Bulunur?

2-) Dana Ciğeri: Bir porsiyon tavada sote yapılarak kızartılmış dana ciğeri yüz gram geliyor ve en az kırk sekiz mcg B12 vitamini içermektedir. Bu da tam yirmi günlük B12 ihtiyacı anlamı taşımaktadır. Demek ki arada sırada ciğer yiyenlerin B12’den yana bir sorunu olmaması beklenebilir.

3-) Diğer sakatatlar: Koyun veya dana farketmez, yenebilir hayvanların beyni ve böbreği de B12 vitamini bakımından bir hayli zengin gıdalar olarak biliniyor. Bunların hepsinin B12 içeriğini ayrı ayrı verecek değiliz ama bir porsiyon sakatat tükettiğinizde en az bir haftalık B12 vitamini aldığınızı ifade edebiliriz.

B12 Hangi Besinlerde Ne Kadar Bulunur?

4-) Deniz Ürünleri: Balık yumurtası en fazla B12 vitamini bulunduran gıdalar içerisindedir. Elli gram balık yumurtası günlük B12 vitamini gereksiniminden hemen hemen beş katını karşılar. Türkiye mutfağında pek popüler olarak görülmeyen, ancak B12 açısından zengin bir diğer deniz ürünü ise ahtapot olarak bilinmektedir. 15 gram ahtapot günlük B12 ihtiyacının tamamını karşılar. Fazla oranda protein ve esansiyel yağ asitleri bulunduran uskumru, somon, sardalya ve ton balıkları aynı zamanda iyi birer B12 vitamini kaynağıdır.

B12 Hangi Besinlerde Ne Kadar Bulunur?

5-) Süt ve Süt Ürünleri: 1 litre tam yağlı çiğ inek sütü tam olarak dört mcg B12 vitamini bulunduruyor ve bu sütü oldukça iyi bir B12 vitamini kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Elbette sütteki B12 vitamini ondan yapılan peynir ve yoğurtlara da direk olarak geçiyor. Durum böyle olunca bol bol süt içen, peynir ve yoğurt yiyen birisi hiç kırmızı et tüketmese bile B12 eksikliğiyle karşılaşmaz.

B12 Hangi Besinlerde Ne Kadar Bulunur?

6-) Yumurta: Normalde birkaç yumurta tüketmekle B12 ihtiyacının karşılanması gerekir ancak güya yumurtadaki B12 vitamini fazla iyi emilemiyormuş ve çoğu boşa gidiyormuş. Her araştırma sonucu doğru sonuç verecek diye bir durum yok ancak yine de önlemini almak gerekir ve B12 ihtiyacınızı gidermek konusunda sadece yumurtaya bakmamakta fayda var.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.