Asya Hun Devleti Hakkında Bilgi

Asya Hun Devleti Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Asya Hun İmparatorluğu M.Ö. 220 yılında kurulmuş ve M.Ö. 46 yılında da yıkılmıştır. Asya hun Devleti’nin kurucusu ise Teoman’dır. Başkent olarak ise kendilerine Ötüken’i belirlemişlerdir. En parlak dönemini ise Mete Han zamanında yaşamışlardır. Asya Hun Devleti’nin dili Hun Türkçesidir. Din olaraksa Tengricilik’i benimsemişlerdir. sadece bunlarla da sınırlı değil.

Asya Hun Devleti’nin 3 önemli devlet adamı bulunur. Bunlar MÖ 220 ve MÖ 209 yılları arasında hükümdarlık yapmış Teoman (ilk tanhu olarak da bilinir), MÖ 209 – MÖ 174 yılları arasında hükümdarlık yapan en önemli tanhu Mete ve MÖ 31 – MÖ 46 yılları arasında hükümdarlık yapan son tanhudur.

Asya Hun Devleti hakkında bilgi verilerine göre Osrta Asya’da kurulmuş olan ilk Türk devleti olarak Büyük Hun Devleti olarak bilinir. Hunlarında bilinen ilk hükümdarı Teoman’dır. Hunlar özellikle Çinliler ile tarihleri boyunca büyük mücadeleler vermişlerdir. Türklerin saldırılarından korunmak içinse Çinliler büyük Çin seddini yapmaya karar vermişlerdir.

Teoman’ın hükümdarlığından sonra ise Hun devleti başına büyük oğlu olan Mete geçmiştir. Mete Han babasından aldığı devleti daha büyütmüş ve güçlü bir ordu kurarak çevresindeki düşmanlarına büyük korku salmayı başarmıştır. Mete Han’ın ölümünden sonra ise Hunlar bir süre daha Asya’daki güçlerini korumuş ancak daha sonra gerilemeye başlamışlardır. Türkleri savaş yoluyla yenemeyeceklerini anlayan Çinliler Çin prenslerini Türk Beyleri ile evlendirmiş ve beyleri birbirine düşürmüştür. “Böl ve Yönet” politikasını benimseyen Çinliler bu sayede Asya’daki egemenliklerini ele geçirmişlerdir.

Asya Hun Devleti hakkında bilgi kategorisinde diğer bilgiler ise şu şekilde. MÖ 220 yılında kurulan Hiung-nu devleti Türk ve Moğol boylarının karışımından oluşmaktadır. Hiung-nu adına ise ilk MÖ 318 yıllarında Çin ile yapılan anlaşmalarda rastlanmaktadır. Bu devlet genel olarak Moğolistan’ın bulunduğu bölgede Çin’in kuzeyinde yaşamaktaydılar. Hiung’nu’ların saldırıları ile başa çıkmayacaklarını anlayan Çin hükümdarlığı ise daha sonra Çin Seddi’ni kurmak zorunda kalmıştır. Bu yapı ise günümüzde halen en iyi yapılardan bir tanesi olarak kabul edilmekte ve dünya mirasları arasında bulunmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.