Aslanlar Hakkında Bilgi

Aslanlar Hakkında Bilgi

Aslanlar hakkında bilgilere geçmeden önce yanlış bilinen bir konuyu düzeltmek lazım. Aslanlar ormanda yaşamazlar, bundan dolayı ‘Ormanlar Kralı’ ifadesi yanlış bir yakıştırmadır. Kedigiller familyasına mensup olan aslanın bilimel ismi ‘Panthera Leo’ dur. Derileri açık kahverengi ile sarının karışımıdır. Koyu kahverengine sahip olan aslanlar açık kahverengi olan aslanlara nazaran daha az bulunur.

Erkek aslanların omuzlarına kadar uzanan heybetli yeleleri vardır. Bu yeleyi oluşturan kıllar sert ve oldukça dayanıklıdır. Koyu renkli ve büyük yeleye sahip olan erkek aslanların, dişi aslanlar tarafından eş seçiminde tercih edildiği biliniyor. Aslanların ağırlıkları ve boyları cinsiyete göre değişiyor. Erkek aslanların ağırlıkları yaşadıkları çevre koşullarına göre 190-280 kg arasında olur. Dişi aslanlar ise erkek aslanlara göre daha hafiflerdir. Ağırlıkları 110-150 kg arasında değişir. Erkek aslanların boyları da dişi aslanların boylarından daha uzundur. Erkek aslanların boyu 2.4-2.7 m aradında değişir. Kadın aslanların boyları ise 2.1-2.3 m arasında değişir. Ayakları üzerinde durduklarında erkek aslanların boyları 87-93 cm, dişi aslanların boyları ise 70-73 cm olarak değişir.

Aslanlar hakkında ki bilgilere bakıldığında erkek aslanların tam bir güç sembolü olduğunu anlıyoruz. Erkek aslanların omuzları, ayakları ve göğüsleri son derece kaslıdır. Bir pençe vururak ortalama büyüklükte olan bir hayvanın omurgasını kırabilme gücüne sahiptir. Özel pençe yapısıyla avına son derece sessiz bir şekilde yaklaşır. Çok az ışıkta bile üstün derecede görebilirler. Bu sayede geceleride avlanabilirler. Burunları çok güçlüdür. Aslanlar belirledikleri alanı kendilerinin gibi görürler ve o alana başka aslan girerse şiddetle karşı çıkarlar. Belirledi bölgenin sınırını o sınıra işeyerek çizerler. Sınıra başk aslanların girip girmediğini koklayarak anlarlar. Aslanların kuyruklarının ucunda bulunan püskül önemli bir denge kurma aracıdır.

Dişi  aslanlar yavrularıyla iletişimlerini kuyruklarında bulunan püskül ile gerçekleştirir. Dişiler ortalama 2-4 yavru dünyaya getirirler bazen bu sayı 8 çıkabilir. Yavru aslanlar ilk doğduklarında 25-30 cm olurlar ve ağırlıkları 400-450 gr olur. Gözleri doğduktan 2 hafta sonra açılır fakat görme yeteneklerini kazanmaları daha uzun sürer. Aslanlar hakkında ki bilgilere göre aslanla çok sosyal hayvanlardır bu yüzden sürü hayatı onlar için vazgeçilmezdir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.