Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit vücut üzerinde karın bölgesinde gezen ve en son karnın sağ tarafında kendisini şiddetli bir şekilde gösteren rahatsız edici bir hastalık türüdür. Apandisit vücut üzerinde görülmeye başlandığı an doktora gidip müdahele yaptırılması gerekir aksi taktirde apandisitinizin zehirli sıvıları karın zarınıza ulaşacağından ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabilir. Bu konuyu daha detaylı açıklamak adına işte sizlere; ”

Yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak karnın genelinde ortaya çıkar. Daha sonra karnın sağ tarafına geçerek apandisit tam anlamıyla vücut üzerinde kendisini belirterek size rahatsız edici bir hastalık olma özelliğine sahip olur. Karnın sağ tarafına geçen apandisitin içeride olayları farklıdır. Sağ tarafa geçen apandisit kalın bağırsağı tıkama özelliğine sahip olduğundan apandisitinizi patlaması an be andır. Apandisitiniz patladığı an be karın zarınızı zehirli bir sıvıyla birlikte iltihaplandıracağından sonucu ölüm olabilir.

İki tür apandisit vardır. Bunlardan bir tanesi akut apandisit türüdür. Akut apandisit; mukuslu, irinli ve kangrenli bir şekilde olabilir. Burada irinli ve kangrenli olması sorun değil değildir sadece apandisitiniz mukusluysa başınıza büyük olaylar açabilir. Örnek olarak; ”Mukuslu akut apandisit vücudunuzda direk olarak karnın sağ tarafını işgal eder ve dayanılamaz bir ağrıya neden olur. Eğer müdahelesi yapılmazsa bu zehirli sıvılar karın zarına zarar vereceğinden sorun teşkil etmektedir.” ABD üzerinde yapılan bir test sonucunda şunlar ortaya çıkmıştır; ”2 yaşından küçük bireylerde apandisit görülme oranı hiç yok denilecek kadar azdır. Eğer birey 2 yaşındaysa ve ergenliğini henüz tamamlamadıysa erkeklerde ve kızlarda apandisit görülme olayı aynı orandadır fakat bireyler yetişkin hale geldiyse kızlara göre erkeklerde apandisit görülme olayı çok daha fazladır.” Evet kızlara göre erkeklerde daha fazla oranda apandisit görülebilir zira bu apandisit vücutunuzda belirgin hale geldiğinde direk olarak hastaneye gidilmelidir aksi taktirde size dayanılmaz bir ağrıya neden olacaktır ve apandisitiniz patladığı an karın zarınıza sıvısı ulaşırsa büyük sağlık sorunlarını yaşatacaktır. Aynı zamanda apandisitin tedavisi sadece ameliyattır. Ameliyat olmadan apandisitinizi tedavi ettiremezsiniz, apandisitten kurtulmak için fazla derece de spor yapmamanız gerekir.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.