19 Mayıs Hakkında Bilgi

19 Mayıs Hakkında Bilgi

Hakkında Bilgi

Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli bayramı olan 19 Mayıs, her yıl Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır. 19 Mayıs 1919 tarihi Atatürk’ün Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkış tarihidir. Bu tarihten İtilaf devletlerine karşı Kurtuluş Savaşı başlatılmıştır. Bu tarih Atatürk’ün Türk gençliğine bir armağanı olarak bilinir. almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tarihçe

19 Mayıs tarihi 12 Eylül darbesine kadar Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyordu. Ancak 12 Eylül’de yapılan darbe sonrasında 20 Haziran 1938 tarihli Kanun değiştirilerek Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu 19 Mayıs hakkında bilgi birçok kaynakta belirtilmemiştir.

Yapılan Kutlamalar

Her yılın 19 Mayıs gibi Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır. Bu kutlamalarda Türkiye’nin birçok yerinde spor gösterileri yapılmaktadır. Ayrıca Atatürk’ün Samsun’a çıktığı yerde üzerinden “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” yazılı bir bayrak samsun valisine verilmektedir. Daha sonrasında ise bu bayrak Cumhurbaşkanı’na takdim edilmek üzere gençlere teslim edilmektedir. Bayrak Amasya, Tokat, Sivas, Erzurum, Kayseri, Kırşehir gibi rotaları takip ederek en son sırasında Ankara’da Cumhurbaşkanı’na takdim edilmektedir.

19 Mayıs kutlamaları sadece Ankara’da yapılan kutlamalar ile sınırlı kalmaz. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanında da okullar resmi tatile girer ve spor etkinlikleri düzenlenir. Ankara dışında gerçekleştirilen kutlamalar ise genel olarak stadyumlarda yapılmaktadır. Bu kutlamalara ise İl Milli Eğitim Bakanları ve Okul müdürleri dâhil olur. Ayrıca protokolde üst rütbeden birçok insan bulunmaktadır. Ancak daha sonraki yıllarda kutlamaların stadyumlarda yapılması yasaklanmıştır. Bu da birçok kişinin tepkisine neden olmuştur.

Önemi

19 Mayıs hakkında bilgi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden ilk yol olarak bilinmektedir.  Bu nedenle 19 Mayıs Türk tarihinin dönüm noktalarından bir tanesi olarak kabul edilir. Yok edilmek istenen Türk milleti 19 Mayıs 1919 tarihinde bağımsızlığı için mücadele etmeye karar vermiş ve Kurtuluş Savaşı başlamıştır. Ancak 19 Mayıs Bayramının kurucularından olan Atatürk ise bu kutlamalara sadece 1 kez katılabilmiştir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.