Yeşilay Hakkında Bilgi

Yeşilay Hakkında Bilgi

Yeşilay Hakkında Bilgi

Ülkemizde alkol, sigara, uyuşturucu gibi her türlü kötü alışkanlıklardan insanları korumak ve bu alışkanlıklara bulaşan insanların kurtulmaları için mücadele eden kurumdur. 19 Eylül 1984 tarihinde Yeşilay kamuya yararlı cemiyetler arasına Bakanlar Kurulu’nun kararıyla girmiştir. Yeşilay kurum olmasına rağmen aynı zamanda gönüllü bireylerin yoğunlukta çalıştığı bir sivil toplum örgütü olup araştırma ve anket çalışmaları yapmaktadır. Yılın belli dönemlerinde çeşitli ağaç dikme kampanyaları, sigaranın zararları hakkında organizasyonlar düzenlemektedir. Her sene yaptığı araştırmalarla insanların yeşilay hakkında bilgi sahibi olup olmadıklarını araştırır. Bunları dökümantasyon belgeler ve arşivler haline getirir. Daha sonra bu arşivlerden faydalanarak insanlara çeşitli konularda bilgi verici konferanslar düzenler. Yapılan konferanslar sonrasında sağlıklı bir toplum oluşturulması için devlet organlarıyla iş birliği içinde çalışır.

Yeşilay kurumunun kuruluşu aslında çok eski bir geçmişe dayanmaktadır. 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneği kuruldu. Bu derneğin bayrağında ve isminde bulunan hilal ay anlamını ahdar ise yeşil anlamına karşılık gelmektedir. Hilâli Ahdar Derneği ilk olarak ülkemizde alkollü ürünlerin kullanımına karşı çıkan insanlar tarafından kuruldu. Daha sonra ise ülkede uyuşturucu ve sigara kullanımının yaygınlaşmasıyla bunlara karşıda mücadele verilmeye başlandı. Yeterli kadar yeşilay hakkında bilgi verdiğimize göre artık biraz da Yeşilay’ın amaçlarına değinebiliriz diye düşünüyorum.

Yeşilay’ın Amaçları Hakkında Bilgi;

Yeşilay kurumunun amaçlarına maddeler hakkında değinmek istiyorum.
1-) Sigara, uyuşturucu ve alkol konusunda insanların bilinçlendirilmesi.
2-) Zararlı alışkanlıklar konusunda bilinçlendirilen insanların bu alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamak.
3-) Zararlı alışkanlıkları olan insanların bu alışkanlıklarından kurtulması için sağlık kurumlarıyla iş birliği içinde ön ayak olmak.
4-) Kötü alışkanlıklar hakkında araştırmalar yapmak ve kamu kurumlarına, sağlık kurumlarına ve bireylere raporlar sunmak.
5-) Kötü alışkanlıklardan insanların uzak durması için; el ilanları, broşürler ve video çalışmaları yaprak bu çalışmaları halka ulaştırmak.
6-) Özel ve resmi yetkili kurumlara yapılacak çalışmalar hakkında bilgi sunmak ve destek talebinde bulunmak.

Yeşilay’ın amaçlarına değindiğimize göre artık yeşilay haftası hakkında bilgi verebiliriz…

Yeşilay Haftası Hakkında Bilgi;

Yeşilay haftası her yılın mart ayının ilk haftası 1-7 arası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta boyunca üniversitelerde, okullarda gösteriler, tiyatrolar düzenlenir. Konferanslarda videolu ve açıklamalı olarak insanlara bilgiler verilir. Karşılıklı soru cevap şeklinde insanlarla iletişim kurulur. Çeşitli insanlara hizmet vermek için standlar kurulur. Yeşilay kurumunun tanıtımı yapılır. Yeşilay haftasının önemi ve yeşilayın çalışmaları insanlara anlatılır. Yeşilay ile alakalı şiirler ve kompozisyonlar okunur. Temiz bir Dünya için temiz hava sahası için vurgulayıcı çalışmalar yapılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.