Yeni Çipli Kimlik Kartları, Özellikleri ve Başvuru Tarihi Nedir?

Yeni Çipli Kimlik Kartları, Özellikleri ve Başvuru Tarihi Nedir?

Nedir? Çipli Kimlik Kartının Özellikleri Nelerdir?

Geçtiğimiz tarihlerde mavi ve pembe nüfus cüzdanı kullanımının kalkacağı, yeni ve birçok özelliği içinde barındıran çipli kimlik kartına geçiş yapılacağı açıklanmıştı. Birçok önemli özelliği içinde barındıracak olan kimlik kartları, kaç yıllık kullanım süresine sahip olacak? Çipli kimlik kartı çıkartmak için, ödenecek ücret ne kadar? Çipli kimlik kartları, hangi özelliklere sahip olacak? Tüm bu soruların cevabı, yazımızın devamında yer alıyor.

Yeni Çipli Kimlik Kartları, Özellikleri ve Başvuru Tarihi Nedir?

Türkiye genelinde kullanıma sunulmadan önce, belirlenen pilot illerde kullanıma sunulan ve test aşaması olarak görülen süreç sona erdi. Artık çipli kimlik kartları, Türkiye genelinde kullanıma sunuluyor. Uluslararası standartlarda olan bu kimlikler sayesinde, üzerinizde taşıma zorunluluğu bulunan birçok belgede, 1 GB veri depolama alanı olan bu kimliklerde yer alacak. Böylelikle birden fazla belge taşıma zorunluluğu ortadan kalkmış olacak. Tüm vatandaşların bu kimliklere geçiş yapmasının mecburi bir durum olduğunu belirtelim. Ancak 10 yıl boyunca değiştirmeden kullanabileceğiniz bu kimlikleri çıkartmak için, 18 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Çipli kimlik kartlarının kullanımına ilişkin düzenleme, yasal olarak 27 Ocak 2016 yılında yürürlüğe girmişti. İlk başvurular ise Kırıkkale ilinde, 14 Mart 2016 tarihinde başlatılmıştı.

Peki çipli kimlik kartı sahibi olan vatandaşlar, bu kimlikler sayesinde hangi avantajlara sahip olacaklar? İşte çipli kimlik kartlarının içerdiği özellikler;

Kimliklerin içinde, parmak izi ile birlikte damar ve avuç izi gibi kişiyi tanımlayacak özellikler yer alıyor. Ayrıca kartın üzerinde bulunan çip sayesinde, kişiye özel olarak farklı güvenlik aşamaları sunulabiliyor. Her vatandaşın kendine özel kimliği olacağı için, bu kartların içinde herkese özel sertifikalar bulunacak. Böylelikle vatandaşlar işlem yapacağı zaman, şifre isteminde bulunabilecek. Ayrıca parmak, avuç ve damar izleri sayesinde, kişilere biyometrik doğrulama işlemi yapılabilecek. Kimliklerin en önemli özelliklerinden biri de, kimlik bir başkasının eline geçtiğinde kesinlikle kullanamayacak olması. Ayrıca kimliğin farklı ellerde olması halinde, kimlik bloke edilebilecek. Vatandaşların nüfus bilgileri, kart üzerine güvenli kayıt yöntemi ile kaydedilecek. Böylelikle kimlikte hem görsel bilgi hem de elektronik bilgi alanı yer almış olacak. İnternet bulunan heryerde E-Devlet üzerinden vatandaşa verilen hizmetlere, rahatlıkla ulaşım sağlanabilecek. Çipli kimlik kartları, E-imza görevi görecek.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.