Yalnız Yaşam Psikolojisi Nedir?

Yalnız Yaşam Psikolojisi Nedir?

Psikolojisi Nedir? En Fazla Kimlerde Görülür?

İlk bakışta çok çocuklu ve oldukça da kalabalık aileler için cazip bir yaşam tarzıdır ve içinde birçok zorlukları barındırır. Ev de, işyerinde, okul ortamında yalnız olmak, hiçbir sorumluluğu üstlenememek,  kendi istediği saatte yatmak ve kalkmak kısacası yalnız kalarak her şeyi istediği gibi yaşamaktır. Yani özgürce yaşamaktır. Yabancı ülkelerde çok fazla tercih ediliyor. Son zamanlarda ise ülkemizde, özelliklede büyük şehirlerde neredeyse moda haline gelmiştir. İlk bakışta çok cazip gelen yalnız yaşamak fikri zamanla yalnız yaşamayı seçen kişilerde psikolojik sorunların oluşmasına sebep olmaya başlıyor.

   Yalnız yaşama fikri aslında bir nevi bencilliktir. Kişi uzun süre yalnız yaşadıktan sonra sıkılacak ve bir süre sonra yalnızlığını paylaşabileceği bir arkadaş arama çabasına girecektir. Yalnız yaşamak, bencillik kişide sürekli yalnız kalmaya neden olur.

   Yalnız yaşamayı seçen kişiler genellikle evin içerisinde çeşitli kurallarla, sürekli gözetim altında yaşamak zorunda olan gençlerde oluşur. Bu gençler yalnız yaşamaya başladıklarında fazlaca dağınıktırlar ama her şeye rağmen mutlu olurlar. Evde yalnız yaşamak, yaşayan kişinin yalnızlıktan dolayı kendisiyle konuşmasına, geçmiş zamanlarda yaşadığı iyi veya kötü şeyleri hatırlamasına ve gitgide bencil olmasına neden olur. Sanal aleme karşı aşırı derecede bağımlılık oluşur, çevresindeki insanlara karşı anlayışsız ve tahammülsüzlük başlar, iş hayatında çalışma süresi kısadır, yaşadıklarından sonra ciddi bir mutsuzluk başlayacaktır.  Birkaç yıl dayanabileceklerini ve bir süre sonra sıkılacaklarını, sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olacaklarını düşünmezler. Evet beklenilen olur ve sıkılırlar öncelikle bir ev arkadaşı ararlar, başarılı olamazlar ve aileye geri dönmek isterler.

   

İnsanlar İçindeki Yalnızlığı Nasıl Atmalıdır?

• Kısa süren yalnızlıklar her zaman iyidir. Her insanın zaman zaman yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Bazı zamanlarda sorumluluk almadan, özgürce yaşanmalıdır ancak bu uzun süreli olmamalıdır. Çünkü zaman uzadıkça, kişi bencilleşecektir.

• Israrla evde yalnız yaşamak tercih sebebi ise mutlaka bir evcil hayvan beslenmelidir. Evcil hayvan beslemek kişiyi bencillikten koruyacak, sorumluluk almasını sağlayacaktır.

• Okul dönemleri arkadaş ve çevre edinmek oldukça önemlidir. Fakat her arkadaştan iyi dost olmaz dikkat etmek gerekir. Fazla arkadaşınız olmayabilir, bazen az da olsa tanıdığınız insanlara günaydın demek bile sizin aslında yalnız olmadığınızı hissettirir.

• Mecburi yalnız yaşamak gerekiyorsa,  Yaşanılan ev ortamının dışında mutlaka bir sosyal aktivite ve bol arkadaş edinilmesi gerekiyor.

• Tüm denemeler sonucunda hala yoğun bir yalnızlık duygusu hissediliyor ise mutlaka bir uzamandan yardım alınmalıdır. Yalnız olduğunu ve mutlu olmadığını düşünen kişilerin zamanla psikolojilerinin tamamen bozulabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.