Yakı Otunun Faydaları ve Yakı Otu Çayı Tarifi

Yakı Otunun Faydaları ve Yakı Otu Çayı Tarifi

Yakı Otunun Faydaları ve Yakı Otu Çayı Tarifi

Halk dilinde kutsal ya da mukaddes defne olarak bilinen yakı otunun şifalı türleri çeşitli isimler  almaktadır. Dağ, mızrak yapraklı, tepe, çakıl yakı otu gibi çeşitli türleri olmakla beraber genellikle kürlerde küçük çiçekli yakı otu kullanılmaktadır.

Küpegiller familyasına ait olan yakı otunun faydaları nelerdir?

Cilt Rahatsızlıkları ve İltihabi Hastalıklarda Faydalıdır

Yakı otunun etkin maddeleri arasında yer alan tanen, birçok cilt hastalıkları ya da yanık kremlerinin içeriğinde de bulunmaktadır. Yakı otu, tanen  vasıtasıyla cilt yaralarını ve iltihapları iyileştirmektedir.Yakı otunun yaprakları ezilerek lapa haline getirilir ve iltihabi enfeksiyonlarda alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Sindirim Yolları Üzerinde İyileştirici Etkiye Sahiptir

Yakı otunun tanen kadar etkili bir diğer maddesi de müsilajdır. Müsilaj, doğal bir müshil yani idrar söktürücüdür. Dolayısıyla yakı otu sindirim yolları rahatsızlıklarında ve boşaltım sorunlarında etkili  bir ilaçtır. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına ishal de dahildir. Yakı otu, çay olarak tüketildiğinde ishal üzerinde de iyileştirici etki yapmaktadır.

 

Prostat Sorunlarında İyileştirici Rol Oynamaktadır

Yakı otunun prostat rahatsızlıklarında hastalığın ilerlemesini engelleyici rol oynadığı da bulgulanmıştır. Ayrıca yakı otunun prostat büyümesinin önüne geçtiği de yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

Bademcik İltihapları

Tıpı cilt üzerindeki iltihaplarda olduğu gibi yakı otu, içerdiği tanen ile bademcik enfeksiyonlarına sebep olan iltihaplı yaralar ve ağız aftlarında da yararlı olmaktadır. Bunun için yakı otu çayı içilerek tüketilebileceği gibi, gargara yapılarak da kullanılabilmektedir.

Yakı Otunun Çay Olarak Tüketimi

Yakı otu yapraklarının lapa haline getirilerek haricen kullanılabildiği gibi,  çay olarak da tüketilmektedir. Yakı otu çayı tarifi şu şekildedir; Kurutulmuş yakı otu bitkisi çok ince kıyılarak kullanılır. İnce kıyılmış bir çay kaşığı dolusu yakı otunu üzerine   bir bardak kaynar suyu dökerek ağzını kapatıp 5-10 dakika demlendiriniz. Hazırlanan bu kürü sabahları kahvaltıdan; akşamları yemekten önce aç karnına tüketiniz.  Sağlığınız açısından küre iki hafta devam ettikten sonra  ara vermeniz gerekmektedir. İki haftalık sürede hastalığın iyileşmesi durumunda kürü kesebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.