Vergi Vermeden Para Kazanmak Suç Mu?

Vergi Vermeden Para Kazanmak Suç Mu?

Günümüz ülkesinde neredeyse bir çok şey yasakken bunun yasak olmamasını mı bekliyorsunuz? Vergisiz olarak yaptığınız işler suça giriyor yani Devletten vergi kaçakçılığı yapıyorsunuz ve bu konu hiç hafif cezalarla anayasa da yer almıyor. Bugün sattığınız 10 liralık veya 5 liralık ürün için bile vergi vermek zorundasınız, vergi vermeyenler genellikle bir zamandan sonra maliyenin bilgisayar ekranlarına çıkarak kendini belli ediyorlar ve ağır cezalarla uğraşmak zorunda kalıyorlar. İsterseniz gelin bu konuyu sizlerle beraber detaylı bir şekilde açıklayalım ve işte sizlere ?

Vergi vermek zorundasınız, 5 ₺ veya 10 ₺ olsun hiç farketmez her kazandığınız para için vergi vermek zorundasınız. Eğer vergi vermediğiniz anlaşılırsa hesabınıza giren her para için en az 220 lira ceza var ve bu sayı sizin hesabınıza giren paraya göre çift çift katlanarak gidiyor. Yakalanmam demeyin, elbet bir gün maliyenin gözüne girip yakalanırsınız bu yüzden hemen bir vergi dairesine giderek kendinize yeni bir vergi numarası ve vergi levhası alın. İnternetten veya başka bir yerden eğer kazanç ve kâr güdüyorsanız bu vergiyi vermek zorundasınız, sizin cebinize giriyorsa aynı zamanda devletinde cebine girmek zorunda. Vergi dairesi veya ilk önce muhasebeye gidebilirsiniz, muhasebe de sizler için detaylı bilgiler sunulacaktır hatta ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olunup isterseniz tüm işleriniz muhasebeniz tarafından da yaptırılabilir sizin sadece vekalet vermeniz yeterli olacaktır fakat muhasebeciniz bunun içinde ayrı bir ücret alacaktır. Bunun yerine tüm herşeyi kendiniz hallederek hem masraftan kurtulmuş olursunuz hemde kendi işinizi kendiniz halledersiniz, zor birşey yok sadece gidip vergi dairesine ”ben istiyorum” demeniz yeterli. Onlar sizin için hemen işlemleri yapıp sizlere fatura kesmeniz için bir defter almanızı isteyeceklerdir bunu da aldıktan sonra artık vergiye tabi olarak işlerinizi yapabilirsiniz.

Yukarıda da dedik; ”1 lira veya 10 lira hiç farketmez internet hatta başka türlü kazandığınız paralar kâr amacı güdüyorsa bunun üzerinden vergi vermek zorundasınız. Banka hesaplarınıza giren her para sizin için sorun teşkil ediyor, aman dikkatli olalım.”

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.