Varis Tedavi Yöntemleri

Varis Tedavi Yöntemleri

Modern tedavi yöntemlerini 3 ana başlık altında toplamak mümkündür. vakasının evresine göre belirlenen bu teknikler ile kesin sonuç almak mümkün. Fakat elbette işin ehli uzmanlardan destek almak sureti ile.. Kurumsal ve insan sağlığını her şeyin üstünde tutan bir kliniğin yanı sıra alanında uzman olan hekimlerin uygulayacağı bu yöntemler ile bugün binlerce hasta eski sağlıklı günlerine dönebilmektedir. Başlangıç evresinden varisin son evresine kadar etkili olan bu teknikler; lazer ile varis tedavisi, radyofrekans ile varis tedavisi ve skleroterapi yöntemi ile varis tedavisi başlıklar altında toplanabilir. Özel klinik ve hastanelerde uzun yıllardan bu yana uygulanan bu yöntemlerin detaylarına ulaşmak için lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Köpük skleroterapi özellikle son dönemlerde oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bacaklarda belirgin hale gelen daha doğrusu iğnenin girebildiği varisli damarlarda etkili olan yöntemde sklerozan maddesi kullanılır. Damarlara nüfus ettiği anda belirgin bir şekilde kaybolmalarını sağlayan bu teknik köpüklü varis tedavisi olarak da adlandırılmaktadır.

Lazer Yöntemi

Tıp dünyasının birçok hastalığın tedavisinde başvurduğu tekniklerden biri olan lazer, varisli damarlar üzerinde de etkilidir. Kılcal damarlı varisler üzerinde etkili olan lazer tekniğinde cihazdan gönderilen ışınların damarlar üzerinde tahribasyona neden olarak yok edildiklerini görüyoruz. Varisin yoğunluğuna göre değişen seanslar sonrasında hasta estetik ve fiziksel olarak kendisini rahatsız eden varislerden kurtulabiliyor.

Radyo-frekans Yöntemi

Lazer tekniğinden daha uzun bir geçmişi olan fakat son dönemlerde bilinirliği artan radyo frekans tekniği varis derecesi fark etmeksizin tüm hastalarda uygulanabiliyor. Radyo frekans cihazından gönderilen radyo dalgaları tıpkı lazer ışınları gibi damarlar üzerinde ısınarak tahrip olmalarını ve sonunda yok olmalarını sağlıyor. Lazerden farklı olarak deri altında ve üstünde bulunan tüm varisli damarlarda etkili olmasıdır.

Neden Ameliyatsız Tedavi Olmalısınız?

Ameliyat kavramı istisnasız tüm hastaları tedirgin etmek için yeterli oluyor. Eski usul ameliyatlarda alışık olduğumuz narkoz, neşter, hastanede yatış ve istirahat etme kavramlarını ortadan kaldıran ameliyatsız varis tedavisi sağladığı tüm kolaylıklar ile hastaların tercihinin başında yer alıyor. İş gücü kaybının yaşanmadığı ve hastaların rutin dengesinin alt üst olmasına sebebiyet vermeyen teknikler daha uzun yıllar hastalar tarafından tercih edileceğe benziyor.

Varis Sızlama ve Ağrı Yapar mı?

Hastaların varis şikayetleri arasında yer alan ağrı ve sızlama maalesef kaçınılmaz sondur. Hastanın özellikle uzun süre ayakta durması ve yürüyüş yapmasının ardından yaşadığı ağrı ve sızı bazen dayanılmayacak noktaya varabilir. Estetik olarak deformelere neden olan varis bu ağrılarla artık fiziksel yan etkilerini de gösteriyor demektir.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis denilince akla gelen ilk şey kuşkusuz varis çorapları… Tedavi etmede yetersiz kalsa da varis sancılarını aza indirmede etkili olan varis çorabının yanı sıra bacakları soğuk suyun altında tutmak ve masaj yapmak da varis şikayetlerini azaltmada etkili olacaktır.

Kaynak: http://www.medicalart.gen.tr/

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.