Uğursuz Mavi Elmas

Uğursuz Mavi Elmas

Elmas son derece değerli ve sertlik derecesi en fazla olan taştır. Bu sebeple mücevher alanında takıları süslemek amacı ile kullanılır. Ayrıca kesici ve delici aletlerde endüstriyel alanda kullanım alanı bulunur. İnce bir şekilde kesilip traşlanmış haline pırlanta adı verilir. Gerek elmas halinde gerekse pırlanta kesimli olarak son derece kıymetli ve pahalı bir taştır. Işığı muhteşem bir şekilde yansıtması ile görenlerin gözlerini kamaştırır. Bu sebeple erkekler sevdikleri kadınların gözlerini kamaştırmak amacı ile elmas ya da pırlanta taşlarla süslenmiş takılar armağan ederler.

Elmas taşlar hakkında çok çeşitli efsaneler söylenmektedir. Bazı elmas taşlar, kimin eline geçtiyse onları felaket getirdiği konusu eski çağlardan bugüne kadar çeşitli öykülere, romanlara ve filmlere konu olmuştur. Bu şekilde uğursuzluğu ile bilinen ve dünyanın en büyük elmaslarından birisi olan mavi renkli ve muhteşem güzellikteki “” hakkında anlatılan hikaye en ünlüsüdür.

16. yüzyılda Hindistan’da bulunan, kötülükle savaşan tanrıça heykeli Şiva’nın alnındaki üçüncü gözü olarak takılan çalındı. Bunu gören Hintli bir rahip taşı çalanı lanetledi. Taş Fransız gezgin ve tüccar Tavernier tarafından Fransa Kralı 14. Lui’ye satıldı. Kral çok beğendiği uğruna tüccara baron ünvanı verdi. İlk kurban bu gezgin tüccar baron oldu. Rusya’da köpekler tarafından parçalanarak korkunç bir şekilde öldü.

Kral 14. Lui, mavi elması bir mücevherciye kestirip bir kurdele ile boynuna astı. Görenlerin hayran kaldığı bu elması hiç çıkarmıyordu. Bu kez elmasın uğursuzluğu kralı vurdu. Çok kısa bir süre içinde, oğlu, erkek kardeşi, torunu ve gelini peşpeşe öldü. Elmas, 16.Lui ve Kraliçe Marie Antoinette’ye miras kaldı. Her ikisi de Fransız Devrimi’nden sonra kaçmaya çalışırken yakalanıp giyotinle idam edildi.

Hazine yağma edilmiş ve uğursuz mavi elmas çalınmıştı. Yıllar sonra İngiltere’de bir kuyumcuda ortaya çıktı. Elması babasından çalan oğul intihar etti. Elmas Hope adındaki koleksiyoncuya satıldı. Bu tarihten sonra Hope Elması adıyla anılan ve Hope ailesine bir dizi uğursuzluk getiren elmas bir Fransız’a satıldı. Fransız intihar etti. Elmas bir dansözde görüldü Bir aşığının hediye ettiği elması takan dansöz, kıskanç bir başka aşığı tarafından öldürüldü.

Bu kez mavi ve uğursuz elmas II. Abdülhamit tarafından büyük bir para karşılığında satın alındı. Abdülhamit o yıl tahttan indirildi ve satan Rum kuyumcu korkunç bir kazada öldü. Daha sonra Hope elması ünlü mücevherci Cartier’in eline geçti.

Ününü bildiği için hemen Amerikalı bir kadına sattı. Amerikalı kadının oğlu kazada öldü, kızı intihar etti. Eşi akıl hastanesine kapatıldı. Arkasından kadın da öldü. İki yıl sonra elmas tekrar satıldı. Ünlü bir mücevherci aldı ve lanetine son vermek için bir müzeye bağışladı. 1958 yılından bu yana orada durmaktadır.

Hope Elması, Hindistan’da çalındığında rahipler onu lanetlemişti. Belki tesadüf belki de bu lanet elmasa negatif bir anlam yükledi. Bunları bilmeye imkân yok ama elmasın sahibi olanların başına gelenler son derece ilginç.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.