Türk Mutfaklarında Yemek Kültürü

Türk Mutfaklarında Yemek Kültürü

Türk Mutfaklarında Yemek Kültürü

Yemek kültürü şehirlerin ve ülkelerin en belirgin göstergelerinden biridir. Dolayısıyla bu kültür hızlı gelişmelerle o ülkeye geri dönüşüm sağlayabilmektedir. Hazır yiyecek  (Fast Food) yeme ve aşırı şişmanlığın oldukça yükseldiği dünyada, ülkemizin bulunmaz aşçılarının elinden çıkan ve anlam bulan eşsiz damak lezzetlerimizi korumak, bunun devamını sağlamak, bunları kendi mutfaklarımıza adapte etmek hepimizin belli başlı görevidir. Türk ve Osmanlı mutfağı oldukça geniş bir kültüre sahip olup tüm ülkelerin takdir ve beğenilerini kazanmış ve her geçen gün başarı grafiğine başarı katmaktadır. Bu kültür kullanılan malzemelerden pişirme metotlarına, yemek menülerinden, yeme ve içme alışkanlıklarına, mutfak yapılarına kadar pek çok konuları içermektedir. Bu ön tanımlamalardan yola çıktığımızda mutfağımızın 500 yıllık bir geçmişi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Osmanlı yemek kültüründe bulunan ve en çok tercih edilen ana materyaller çorbalar, et yemekleri, etli sebze yemekleri, av etlerinden yapılan yemekler, baharatlarla yapılan etli sebze yemekleri deniz ürünleri-balık ve deniz böcekleri ile pişirilen yemekler, baldan yapılan koyu kıvamlı tatlılar, helva, macun, hoşaf, hamur içerikli tatlılar, sindirim sistemine iyi geldiğine inanılan şerbetler ve şekerli içecekler bu kapsam içerisindeydi.

Osmanlı mutfağının ve buna bağlı kültürün belli başlı özellikleri, tarihsel birikiminden kaynaklanan çeşitlilik, iklim özellikleri, elverişli coğrafya nedeniyle yeme bereketi gibi kıstaslar da mutfağımızın dünya üzerinde tanınmasını sağlamıştır. Değişen koşullar sebebiyle  her geçen gün yenilenmektedir. Yani yemek kültüründeki kalıcılık azalmaya doğru bir yola girmiştir. Değişen çağın gelişen trendleri doğrultusunda,yoğun iş ortamı ve zorlaşan koşullarda insanların evde birlikte yemek yeme alışkanlıkları bile neredeyse ortadan kalkacak gibi bir tavır takınıyor adeta.. Sıcak yeme alışkanlığı kendini ayakta yenilebilen “Fast Food” modeline bıraktı. Kuru ve besin değeri içermeyen yiyecekler yemek günümüzün modası haline geldi. Aşırı şişmanlığı tetikleyen hamur işleri, yağlı yemekler, hamur tatlıları tercih edilir yemeklerden oluştu.

Sonuç olarak dünyadaki yemek yeme kültürü yeni model ve alışkanlıklara bağlı kalarak eski, sağlıklı sisteme veda etmiş durumda. Yemek alışkanlıklarımız yerini farklı bir modele bırakmış olsa bile aile yapılarımız, sofra ve mutfak kültürümüz bizlerdeki sofralara Kuru Fasulye Pilavı, Etli Yaprak Sarmayı, Su Böreğini, Cevizli Baklavayı, Ayva Kompostosunu ve hâla eşsiz tatlarıyla sunmaya devam ediyor.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.