Tüp Bebekte Kullanılan Sperm Ve Yumurtalar Eşlerin Kendisine mi Aittir?

Tüp Bebekte Kullanılan Sperm Ve Yumurtalar Eşlerin Kendisine mi Aittir?

Tüp bebek  tedavisinde eşlerden alınan yumurta ve spermler özel ortamlarda işleme alınır. Bu nedenle de tüp bebekte kullanılan sperm ve yumurtaların eşlere ait olup olmadığı sürekli bir soru işaretidir. Fakat bu konuda tüp bebek tedavisinden yararlanmayı düşünen çiftlerin herhangi bir endişe duymasına gerek yoktur. Gerek Türkiye’de gerekse de dünyanın farklı bölgelerinde uygulanan tüp bebek tedavisinde belirli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir ve tedavi için uyulması gereken kurallar vardır. Bu açıdan kişilerin başka birisine ait bir sperm ya da yumurtalık ile hamile kalması gibi bir durum söz konusu değildir.

Her ne kadar tüp bebek tedavisinde donör olarak yumurta ya da sperm kullanılabilse de bu tür durumlarda farklı anlaşmalar yapılır ve aynı zamanda kişiler bilinçli olarak bu yönde bir tüp bebek tedavisi isteyebilmektedir. Ayrıca Türkiye’de şu an için farklı sperm ya da yumurtalık ile hamile kalma noktasında devlet tarafından yasaklamalar getirildiğinden dolayı işlemlerin isteğe bağlı olarak yapılmasında dahi aşılması gereken pek çok resmi prosedür vardır.

Tüp Bebek Tedavisinde Genel Prosedür Nedir?

Tüp bebek tedavisi kapsamında sperm ve yumurtalar çiftlerden alınır. Bu alınan örnekler özel ortamda bir araya getirilir ve gebeliğin başlaması adına gerekli işlemler yapılır. Ardından yumurta tekrar kadının rahmine konarak burada yaşama tutunması beklenir. Tüp bebek tedavisinde belirtilen tedavi yöntemi esastır ve tedavi sırasında anne ve baba adayından alınan örneklerin kullanılması zorunludur.

Ayrıca alınan örnekler özel kaplarda saklandığı gibi etiketlenir ve tüm aşamalarda çeşitli kontroller yapılarak herhangi bir karışma ya da kayıp yaşanması söz konusu olmaz.

Tüp bebek tedavisi için doktor seçimi olarak tek hekime değil, birkaç hekime başvurmak daha iyi sonuçlar almanız konusunda sizlere yardımcı etmen olacaktır.

SON GÜNCELLEME: 01.11.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.