Tırnak Batmasını Nasıl Önleriz?

Tırnak Batmasını Nasıl Önleriz?

 Nasıl Önlenir?

Tırnak batması sorunu hem erkeklerde hem de bayanlarda bir kabusa dönüşüyor. Tırnak batmalarını önlemek için ayakkabı seçimine ve ayak sağlığına dikkat etmek önemli. problemini ? Tırnak batması probleminin tedavi yöntemi mevcut mu?

insanların gün içinde ayakta durmalarına bile engel olmakta. Ayakların başparmaklarında daha sık karşılaştığımız bu problem canınızı fazlasıyla yakacaktır. Tırnaklar köşe noktasında büyüdüğü an ilerleyecek er bulamadığı için deri altına girmeye başlıyor. Orada her geçen gün büyüyerek canınızın acımasına sebep oluyor. Acı giderek arttığında siz bu fark ediyorsunuz. Uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamada eğer tırnak deri altına girmeye başladı ve canınızı yakıyorsa, yakın zaman içinde önlemini almak gerek. Aksi taktirde bakteriler üremeye başlar ve bakteri iltihap oluşmasına neden olur.

Tırnak Batmasının Sebebi Ne?

Kalıtım;

İnsanlarda kalıtsal özellikler taşımak kaçınılmaz bir durum. Tırnak batma problemi de genetik özellikler taşıyan bir hastalık olabilir.

Sıkı Ayakkabı Giymek;

Ayaklarımızda şık olmak için giymiş olduğumuz çorap veya ayakkabılar sıkması nedeni ile tırnak batığı oluşumu için zemin hazırlar. Ergenlik çağında olan insanlarda ve gençlerde ayakkabıyı gün içinde kullanmalarından dolayı tırnak batmaları meydana gelir.

Yaralanma;

Yürüyüş yaparken veya ev içinde bir yere çarpmış olduğunuz ayağınızda tırnak batmaları meydana gelebilir. Ayağınıza bir şey düştüğünde veya top oynarken topun şiddetli çarpması ile tırnak batması oluşur.

Yanlış Tırnak Kesimi;

Tırnaklarımızı keserken doğru kesim yaptığımıza emin olmak gerekir. Yanlış tırnak kesimleri na neden olur. Tırnaklar kısa kesildiğinde ete değmesi ile iltihap oluşumuna sebep olur. Tırnakları yuvarlak olmasından çok katlı kesim yapabilmek önemlidir.

Pedikür;

Kadınlar ve erkekler şık bir görünüm elde etmek, bakım yapmak için pedikür yaptırmakta. Pedikürün uzman insanlar tarafından yapılması sağlık açısından önemlidir.

İçin Ne Yapmalı?

Tırnak batması probleminde ilk başta önlem almak oldukça faydalı olur.

  • Tırnakların kısa kesimini önlemek, düz bir şekilde kesmekte fayda var.
  • Giydiğiniz ayakkabıların ve çorapların dar olmamasına dikkat edin.
  • Ayak tırnaklarına bir şey düşürmemeye, çarpmamaya ve vurmamaya önem verin.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.