Tatilde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatilde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz gelince, bütün yılın stresini atmak için tatile koşacak, eğlenecek ve yenileneceksiniz fakat dikkat etmeniz gereken bazı durumların olumsuz sonuçlar doğurabileceğini hiç düşündünüz mü? Tatilde eğlenip yorgunluğunuzu atarken, bazı hususlara da özen göstererek kötü durumların oluşmasını önleyebilirsiniz. İşte tatilde dikkat edilmesi gereken durumlar…

1-) Güneşten Korunun

” deyince akla ilk gelen şey: Deniz, kum ve güneştir. Güneş, tatilin vazgeçilmez bir parçası olsa da size oldukça zarar verebilir. Dikkatsizce oluşan güneş yanıkları, size zarar verebilir ve cildinizi kurutarak daha kırışık bir görünüme sahip olmanıza, hatta daha da ilerleyerek cilt kanserine kadar uzanan ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle; öğle saatlerinde güneşe çıkmamanız ve çıktığınız zamanlarda da yüksek koruyu faktörlü güneş ürünleri kullanmanız iyi olacaktır. Güneş kreminizi her 3 saatte bir yenileyerek, etkisinin geçmesini önleyebilirsiniz. Güneşe çıktığınız zamanlarda şapka ve gözlük gibi koruyucu aksesuarlar kullanmanız ve ağır işlerden kaçınarak gölgelerde oturmanız daha doğrudur. Kıyafet tercihinizi de açık renkli ve içine hava girebilen kumaşlardan yapılmış parçalardan yana kullanırsanız; güneşin zararlı etkilerinden kurtulabilirsiniz.

2-) Sıvı Dengenizi Koruyun

Tatilde insanlar yerinde durmadan değişik aktivitelere, eğlencelere katılmak isterler. Tatilin temposu içinde koştururken sıvı kaybetmemeye özen göstermeniz gerekir. Sıcak yaz günlerinde, normal zamanda olduğundan daha çok suya ihtiyacı olan vücutlarımız için bu dengeyi düzenlemek çok önemlidir. Dış mekanlarda yapılan aktiviteleri olabildiğince azaltmanız ve sürekli su tüketmeye çalışmanız iyi olacaktır. Sıcak günlerde suyunuzu plastik şişe yerine cam şişede tüketmeniz, su içmenin yanı sıra ayran, meyve suyu, yeşil çay, içinde yoğun su bulunduran yaz meyveleri gibi besinlerle de bunu desteklemeniz; bu sorunu engellemeniz için yardımcınız olacaktır.

Yaz tatilinin en büyük amacı eğlencedir. Gündüz deniz ve havuzda geçerken, yaz geceleri eğlence mekanlarında sabahlayan insanlarla doludur. Bu koşuşturma içinde alkol tüketimi de artmaktadır. Eğer bu oranı iyi ayarlayamazsanız; eğer yeterince su da içmiyorsanız böbrekleriniz zarar görebilir. Alkol alacağınız zaman önce ve sonrasında bol bol su tüketmeniz, güneşin altında bulunduğunuzda alkol tüketmemeye özen göstermeniz, yavaş içmeye dikkat ederken farklı alkolleri de birbiriyle karıştırmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Son olarak; alkollü halde denize ya da havuza kesinlikle girmemeniz gerektiğini unutmayın.

3-) Böceklere Dikkat Ediniz

Deniz, kumsal, çimenler… Peki sizi ısırabilecek zararlı böcekler? Eğer böyle bir mekanda tatil yapıyorsanız; yakındaki sağlık kuruluşlarını her ihtimale karşı öğrenmeniz, çimenlerde dolaşırken en azından ayakkabı giymeye özen göstermeniz doğru olacaktır.

Deniz, kum, güneş, rüzgar birleştiğinde; güzel bir tatili ifade ettiği gibi yıpranmış ve kurumuş cildinizi de sembolize edebilir. Yaz aylarında yıpranmış olan cildiniz, nem dengesinin ayarlanmaması halinde iyice hasar görebilir. Bol su tüketmeniz, cildinize uygun nemlendirici kremlerden yardım almanız ve güneş altında bulunduğunuz süreye dikkat etmeniz bu açıdan önem taşımaktadır.

4-) Sosyal İlişkilerinize Dikkat Ediniz

İnsanlar, tatilde birbirlerini daha iyi tanır derler. Tatile arkadaşlarınızla çıktıysanız ve onu yeterince tanımıyorsanız; tatil sonunda tanımış olacaksınız. Ayrıca tatilde birileriyle tanışıyorsanız; bu konuda dikkatli olmanız ve kimseye güvenmemeniz de yine çok önemlidir.

5-) Klima Mikroplarından Korunun

Son günlerde sıkça karşımıza çıkan klima mikrobu, yaz günlerinizi mahvedebilir. Sıcak havadan kurtulmak için klimayı açıp sonra kapatmanız, bir içeri bir dışarı girerek farklı derecedeki sıcaklıklara ani geçiş yapmanız, mikrop kapmanız gibi durumlar sizi hasta edebilir. Klimalar konusunda dikkatli olmanız ve odayı biraz serinlettikten sonra klimayı kapamanız daha doğru olacaktır.

6-) Yediklerinize ve İçtiklerinize Dikkat Edin

Tatilin tadı her şey dahil otellerde çıkar. Her öğünde çeşit çeşit yemek karşınıza koyuluyor ve bu size rahatlık olarak geliyor olabilir fakat unutmayın ki; yemekleri nasıl yaptıklarını ve hangi kalitede malzeme kullandıklarını bilmiyorsunuz. Yemek saatlerinde yediklerini abartmamaya, fast food yiyecekler yerine sağlıklı olanları tercih etmeye, verdiğiniz parayı çıkarmak adına önünüze geleni yememeye dikkat etmeniz gerekir. Yemek saatlerinde az yemeniz, gün içinde yeşil çay tüketmeniz, hamur işleri yerine sebzeleri ve meyveleri tercih etmeniz, bol bol su içmeniz, geç saatlerde yemek ve alkol tüketmemeye özen göstermeniz, uykunuzu almaya dikkat etmeniz, egzersiz yapmayı ihmal etmemeniz de son derece önemlidir. Tatile dinlenmeye ve bütün bir yılın stresini atarken, yeni çalışma dönemine de zinde başlamak için enerji depolamaya gittiğinizi unutmayın. Eğlenirken dozunu kaçırmamanız; geri döndüğünüzde başka sorunlarla uğraşmamanız açısından iyi olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.