Tarihten Günümüze Güzellik

Tarihten Günümüze Güzellik

Güzelleşmeye Pek Meraklıyız

Kadınlar sadece günümüzde değil, eski çağlardan beri güzelliğe önem vermişlerdir. adına doğanın sunduğu bütün imkanları kullanmışlardır. Kadınlar ilk olarak, kemiklerden ve ağaçlardan yapılan çeşitli aksesuarları toka ve kolye gibi süs eşyası olarak kullanmışlardır. Daha sonra değişik madenlerin bulunmasıyla, bu takılar da çeşitlilik göstermiştir.

Kadınlar o dönemlerden itibaren, toka, kolye ve kemer gibi süslerle kendilerini daha güzel göstermeye çalışmışlardır. Kadınlar güzelleşmek için değişik bitki ve çiçeklerden de faydalanmışlardır. Eski çağlarda çiçek losyonları ve aromalı yağlar, kadınlar tarafından iksiri olarak kullanılmıştır. Özellikle Mısırlı kadınlar, bitkilerden çeşitli kremler yaparak bunu ciltlerini güzelleştirmek için kullanmışlardır. O dönemde kadınların güzelliklerine ne kadar önem verdiklerinin en iyi örneği Kleopatra’dır. Vücudunun güzelliği için keçi sütüyle banyo yaptığı ve bütün vücuduna salatalık sürdüğü bilinmektedir. Güzel kokmak için keçiboynuzu taneleriyle vücudunu ovup, çeşitli doğal ürünler keşfederek makyaj da yapmıştır.

Yine o dönem kadınlarında, değerli taşları ve madenleri takı ve değişik saç aksesuarları olarak kullanmak yaygınlaşmıştır. Bunun yanı sıra kadınlar kaliteli kumaşlardan yapılmış, güzelliklerini ön plana çıkaran elbiseler giymişler ve bu elbiseleri, değerli taşlardan yapılmış şık kemerlerle süslemişlerdir.

Osmanlı döneminde ise kadınların güzelliğine ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinmektedir. Kadınların o dönemde vücut temizliği için hamamda keselenmeleri, daha canlı ve güzel bir cilde sahip olmalarını sağlamıştır. Saçlarının daha yumuşak ve parlak olması için; hatmi çiçeği ve ebegümeciyi kaynatıp bu karışımla saçlarını yıkamışlardır. Cilt bakımında kil kullanmışlardır. Banyo sonrasında ciltlerini nemlendirmek için, çeşitli bitkisel yağlardan faydalanmışlardır. El ve ayak bakımına da özen göstermişler ve bunun için gül yağı kullanmışlardır.

Ayrıca kadınlar limonun cilt beyazlatıcı özelliğini de kendilerine uygulamışlardır. O dönemde kadınlar çok şık elbiseler ve birbirinden güzel takılarla, güzelliklerini tamamlamaya çalışmışlardır. Kadınlar saç, cilt ve vücut güzelliklerinin yanı sıra, makyaja da önem vermişlerdir. Yüzlerini makyajla daha güzel gösterecek yöntemleri uygulamışlardır. Eski çağlardan günümüze doğru baktığımızda, tarih boyunca tüm kadınlar güzel olma çabası vermişlerdir. Bulundukları dönemin imkanlarına ve içinde bulundukları şartlara göre güzel giysiler giyip, şık takılar takmışlardır. En önemlisi de saç ve cilt güzelliklerine özen göstermişlerdir. İlk olarak değişik bitki ve çiçeklerden elde edilen cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri zaman içinde krem, parfüm, şampuan, ruj ve saç boyası gibi kozmetik ürünlerine dönüşmüştür.

Günümüzde ise kadınlar daha güzel bir cilt ve saça sahip olabilmek için, doğal bakım ürünlerini tercih etmeye başlamışlardır. Eski çağlarda Kleopatra’nın kullandığı salatalık, Osmanlı dönemindeki kadınların kullandığı limon bugün hala güzellik reçetelerimizde bulunmaktadır.Kısacası eski çağlardan beri kadınlar, her zaman güzelliklerine önem vermişler ve daima daha güzel olmanın yollarını aramışlardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.