Tansiyon Düşüklüğü Nedir? Tansiyonunuz Düşerse Ne Yapmalısınız?

Tansiyon Düşüklüğü Nedir? Tansiyonunuz Düşerse Ne Yapmalısınız?

Tansiyon kavramı, kalbin işleyişi ile alakalı bir terimdir. Kalbin kasılması ve atardamara kan pompaladığı esnada, kan basıncının en yüksek değerine büyük tansiyon adı verilmektedir. Küçük tansiyon ise kalp kaslarının kasılmaları arasında kan basıncının gösterdiği en düşük seviyeyi ifade etmektedir.

?

Tansiyonun normal değerlerinin altında seyrettiği durumlarda tansiyon düşüklüğü bir diğer adı ile hipotansiyondan bahsedilir.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon düşüklüğünde kişinin ruh haline bağlı olarak psikolojik faktörler etkili olduğu gibi fiziksel rahatsızlıklar da rol oynamaktadır. Yüksek ateş, ağır hastalıklar tansiyon düşüklüğüne sebep olabileceği gibi hipotansiyonun  altında bir hastalık yatabilir. Dolayısıyla hipotansiyon, hastalık belirtisi olabileceği için tansiyon düşüklüğünde doktor kontrolü önemlidir.

Tansiyon Düştüğünde Neler Hissederiz?

Tansiyon düşüklüğü sırasında klasik bir belirti olarak  yarım görme hissi ve baş dönmesi yaşanır. Ani tansiyon düşüklükleri kişinin düşmesi ya da bayılması ile de sonuçlanabilmektedir. Bunun yanında ansızın çöken yorgunluk hali, halsizlik, kulaklarda şiddetli çınlamalar, çarpıntı hali de tansiyon düşüklüğü sırasında yaşanabilmektedir.

Tansiyonunuz Düştüğünde Ne Yapmalısınız?

Eğer tansiyonunuzun belirli bir sağlık sorunu kökenli olduğunu biliyorsanız ve tansiyon düşüklüğünüz anormal derecede uzun sürmüş ya da ağır yaşanmışsa derhal bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekir. yorgunluk, geçirdiğiniz ateşli hastalık gibi geçici sebeplere bağlı geçici bir durumsa düşük tansiyona iyi gelen gıdalardan yardım alabilirsiniz.

Düşük Tansiyona Hangi Yiyecek ve İçecekler İyi Gelir?

Tansiyon düşmesinin diyabet gibi bir rahatsızlığa bağlı olmadığı durumlarda sodyum içeren bir besin tüketmeniz en doğrusudur. Bu da tuzlu ayran ile sağlanacaktır. Bunun yanında tansiyon düşmesinde bir avuç  badem ya da kaju, birkaç dal çiğ ıspanak tüketimi de içeriğinde bulunan magnezyum  ve diğer mineraller yoluyla tansiyonunuzun normale dönmesinde yardımcı olmaktadır.

Eğer tansiyon düşüklüğünün altında düşük kan şekeri yatıyorsa hastanın ılık bir bardak su içine bir tatlı kaşığı bal katarak içmesi faydalı olabilmektedir.

Tansiyon sorunu pek çok kişide karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazı insanlar yüksek tansiyon sorunu yaşarken bazıları ise sorunundan muzdariptir. Öncelikle tansiyon nedir bunu bir açıklığa kavuşturalım.

Tansiyon ölçtürmeye gittiğimizde doktor kolumuzu kavrayan bir cihaz takar sonra ciddi bir şekilde dinleyerek 12 ye 7 gibi iki rakam söyler, bazen bu durum yüksek olabilirken bazen de düşük olmaktadır. Kısacası doktor bizim kan dolaşımımızın ve vücudumuzdaki dolaşım sistemi hakkında bir fikir sahibi olmamız için öncelikle tansiyonumuzu ölçer. Dolaşım sistemimizde eğer herhangi bir sorun daralma veya tıkanma gibi bir durum söz konusu ise kan basıncı bu durumda yükselir.

Tansiyon ölçerken bir manşet ve gösterge, pompa ile manşetin içine hava doldurulur bunun sonunda kolumuzdan geçen kan sıkıştırılmış olur. Kısa bir süre sonra manşetin içindeki hava pompa yardımı ile yavaş yavaş salınmaya başlar ve göstergedeki ibre aşağı doğru iner. İşte tam da o anda kolumuzdan geçen kan basıncı manşetin gücünü yenmeye çalıştığı anda gösterge atmaya başlar. Bu bizim tansiyonumuzu ifade eder. Kısa bir süre tık tık tık şeklinde ses duyulur ardından ses kesilir, göstergede sesin başladığı nokta yüksek tansiyon yani 12 sesin bittiği yer ise 7 yani küçük tansiyonumuzu ifade etmektedir.

Şimdi gelelim tansiyonu düşürmenin yollarına, tansiyonumuzu evde nasıl düşürebiliriz? İşte size kısa kısa öneriler.

Tansiyonunuz 14-9 ve üzeri bir seviyede ise yüksek anlamına gelmektedir. O zaman tansiyonunuzu günlük olarak takip etmeli ve zaman zaman düşürmeniz gerekmektedir. Sürekli yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilere hipertansiyon adı verilmektedir. Hipertansiyon önemli bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gerekir, eğer tedavi edilmezse hasta daha ciddi bir sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

-Magnezyum alımı vücutta damarların genişlemesini ve bunun sonucunda ise tansiyonun düşmesini sağlar. Magnezyum aldığımız zaman vücudumuzda bu şekilde bir etki ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak magnezyum takviyesi alan kişilerin büyük ve küçük tansiyonlarında gözle görülür bir miktarda düşüş olduğu saptanmıştır.

-Potasyum içeren gıdalar yüksek tansiyon riskini düşürür, muz da bunlardan birisidir dolayısıyla hipertansiyon olan kişilerin muz tüketmesi tansiyonun düşmesini sağlayacaktır.

-Limonlu su içmek de hipertansiyon için önemlidir. Hipertansiyon hastaları limonlu su içerek kısa bir süre sonra tansiyonlarının daha aşağı seviyelere indiğini görebilmektedir.

-Sarımsağın pek çok derde deva olduğunu biliyoruz, hipertansiyon için de sarımsak oldukça faydalı bir gıdadır.

-Spor yapmak ve kudret narı tüketmek tansiyonunuz üzerinde ciddi şekilde düzenleyici bir etkiye sahip olacaktır. Bu yüzden düzenli olarak spor yapmak hem sağlığınızı koruyacağı gibi tansiyon üzerinde de ciddi şekilde düşürücü etkisinin olduğunu söylemek doğrudur.

Tuzlu ve yağlı gıdalarda uzak durmak bu sürede en iyi adım olacaktır, bol bol spor ve tuzdan uzak durmak gerekir.

Son güncelleme : 10.03.2018

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.