Tansiyon Düşüklüğü Nedir? Tansiyonunuz Düşerse Ne Yapmalısınız?

Tansiyon Düşüklüğü Nedir? Tansiyonunuz Düşerse Ne Yapmalısınız?

Tansiyon kavramı, kalbin işleyişi ile alakalı bir terimdir. Kalbin kasılması ve atardamara kan pompaladığı esnada, kan basıncının en yüksek değerine büyük tansiyon adı verilmektedir. Küçük tansiyon ise kalp kaslarının kasılmaları arasında kan basıncının gösterdiği en düşük seviyeyi ifade etmektedir.

Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Tansiyonun normal değerlerinin altında seyrettiği durumlarda tansiyon düşüklüğü bir diğer adı ile hipotansiyondan bahsedilir.

Tansiyon Neden Düşer?

Tansiyon düşüklüğünde kişinin ruh haline bağlı olarak psikolojik faktörler etkili olduğu gibi fiziksel rahatsızlıklar da rol oynamaktadır. Yüksek ateş, ağır hastalıklar tansiyon düşüklüğüne sebep olabileceği gibi hipotansiyonun  altında bir hastalık yatabilir. Dolayısıyla hipotansiyon, hastalık belirtisi olabileceği için tansiyon düşüklüğünde doktor kontrolü önemlidir.

Tansiyon Düştüğünde Neler Hissederiz?

Tansiyon düşüklüğü sırasında klasik bir belirti olarak  yarım görme hissi ve baş dönmesi yaşanır. Ani tansiyon düşüklükleri kişinin düşmesi ya da bayılması ile de sonuçlanabilmektedir. Bunun yanında ansızın çöken yorgunluk hali, halsizlik, kulaklarda şiddetli çınlamalar, çarpıntı hali de tansiyon düşüklüğü sırasında yaşanabilmektedir.

Tansiyonunuz Düştüğünde Ne Yapmalısınız?

Eğer tansiyonunuzun belirli bir sağlık sorunu kökenli olduğunu biliyorsanız ve tansiyon düşüklüğünüz anormal derecede uzun sürmüş ya da ağır yaşanmışsa derhal bir sağlık kurumuna başvurmanız gerekir. Tansiyon düşmesi yorgunluk, geçirdiğiniz ateşli hastalık gibi geçici sebeplere bağlı geçici bir durumsa düşük tansiyona iyi gelen gıdalardan yardım alabilirsiniz.

Düşük Tansiyona Hangi Yiyecek ve İçecekler İyi Gelir?

Tansiyon düşmesinin diyabet gibi bir rahatsızlığa bağlı olmadığı durumlarda sodyum içeren bir besin tüketmeniz en doğrusudur. Bu da tuzlu ayran ile sağlanacaktır. Bunun yanında tansiyon düşmesinde bir avuç  badem ya da kaju, birkaç dal çiğ ıspanak tüketimi de içeriğinde bulunan magnezyum  ve diğer mineraller yoluyla tansiyonunuzun normale dönmesinde yardımcı olmaktadır.

Eğer tansiyon düşüklüğünün altında düşük kan şekeri yatıyorsa hastanın ılık bir bardak su içine bir tatlı kaşığı bal katarak içmesi faydalı olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ