Spor Aktivitelerinde Glutaminin Etkileri

Spor Aktivitelerinde Glutaminin Etkileri

Spor Aktivitelerinde Glutaminin Etkileri

Sporcular için önerilen besin takviyelerinden biri de glutamindir. Spor aktivitesinde bulunan kişiler desteğinden faydalanır ancak tüm yararlarını bilmelerinde de yara vardır. Sporcu destek ürünü olarak karşımıza çıkan glutamin vücutta kendi kendini üretebilen bir amino asit türüdür. İskelet sisteminde yüzde 60 oranında glutamin bulunmaktadır. Dışarıdan alınmasıyla ise sporcunun ihtiyaç duyduğu tüm besin ihtiyacı karşılanmış olur. Yoğun antrenmanlara katılanlar vücutlarındaki glutamin değerinden kullanmış ve yerine eksilen glutamin değerini yeniden kazandırmış olmalıdır. Glutamin güç kazanımı sağlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi kişiye kazandırır. Kayıplar yaşanan kas yapısının yenilenmesinde etkin rol oynar. Glutamin besin takviyesi olarak alınmadığında, vücudun kaybedilen glutamini yeine koyması yaklaşık olarak 6 günü bulmaktadır. Bu nedenle bu süre içerisinde kişi güç kaybı yaşar. Yaptığı antrenmanlardan istenilen sonucu göremez. Eksik alındığında protein sentezinde düşler görülür. Proteinin sentezlenmesini de glutamin sağlamaktadır. Kasların çalışması sonucunla kasların yıkımını minimum hale getirir ve kas kaybını büyük oranda önler.

Sporcunun büyüme hormonunun olumlu yönde etkileyecek besin maddelerine ihtiyacı vardır. Glutamin ise büyüme hormonuna direkt olarak etki sağlar. Büyüme hormonu glutamin sayesinde salgılanır. Vücudun yağ yakması ve kas kütlesinin artışını da sağlıyor. Sporcunun kas yapısında etkili olan besin maddesi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmekte ve kişinin hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlamaktadır. ise vücudun hareketlerini yerine getirebilmesi için gereklidir. Tüm enerji ihtiyacını karşılayacak bir özelliğe sahiptir. ATP enerjisini en kısa sürede üreten bir kimyasal bileşim olarak karşımıza çıkar. Kısa süreli antrenmanlarda patlayıcı özelliğe sahiptir. Böylece kişi yaptığı antrenmandan en yüksek oranda fayda görür. Özellikle 40-100 metre sprint ve ağırlık antrenmanlarında, basketbol rebound mücadelelerinde sporcunun rakibinden daha fazla dayanıklılığa sahip olması kreatinle mümkün oluyor.

Kreatin

Kreatinin vücuda yararları konusunda tereddüdü olanlar için yapılan araştırmalar göz önüne alındığında kas kuvveti, güç ve enerji kazanımı sağladığı kanıtlanmıştır. Özellikle sprint gibi aktivitelerde sporcunun kreatin tüketimi yaptığında yüzde 7 ila 10 arasında güç artışı yaşadığı görülmüştür. Aynı zamanda sporcunun kas yapısındaki yıkımı yüzde 40 oranında da toparlamaktadır. Kişinin bünyesine bağlı olarak kaslarda da hacim artışını sağlar. Atletler, vücut geliştirme amacıyla çalışan sporcular doğru besinleri doğru oranda kullandıklarında üstün seviyede gelişim göstermeye başlarlar. Gıda takviyeleri doğru beslenme için oldukça önemli bir yer tutar. Bunun nedeni bir sporcunun tüm ihtiyaçlarını besinlerin karşılayamıyor olmasıdır. Gıda takviyeleriyle kreatin gibi besin takviyelerini dışarıdan alan sporcuların kas yapıları gelişimine devam etmekte ve ihtiyaç duyulan güç miktarı tamamen karşılanmaktadır. ATP olarak bilinen enerji sistemi de kreatin sayesinde harekete geçmektedir. Antrenmanlar ve spor sırasında kreatin desteğinden düzenli olarak yararlanan sporcular istenen sonuca kolaylıkla ulaşabilmektedir. Tamamen güvenilir ve etkili bir besin maddesidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.