Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

Sivilce oluşumunda birden fazla faktör etkilidir. Faktörlerin bir araya gelerek birleşmesiyle sivilce oluşur. Kişinin derisinde yaşayan p.acnes bakterisi yayılmaya başladığında sivilce artışı görülür. Anne ve babada sivilce olması çocuktada olması anlamına gelmektedir. Hormonlarında sivilce üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bunlar ise böbrek üstü bezlerinin salgıladığı androjen hormonlardır. Bu hormonla ya deriyi hassaslaştırmıştır yada artmıştır.

Sivilce iyileşmesini güneş kolaylaştırmaktadır. Ancak güneşte fazla kalmak cilt lekelerini arttırır. olarak terlemekte gösterilebilir. Sivilce izini yada sivilceyi kapatmak için kullanılan çeşitli makyaj ürünleri sivilcenin kötüleşmesine yol açar. Nedeni ise cilt gözeneklerini tıkamasıdır.

Sivilceyi arttıran faktörler endişe ve stresdir. Stres, kişide sivilce artmasına neden olur ve stresli dönemde sivilceyle oynama durumu gözlemlenir. Sivilce artışını adet dönemide etkiler. Sivilceyi sıkmakta durumu kötüleştirir ve sivilce artışına neden olur. Sivilce sıkılması deride iz bırakır ve iyileşme süresi gecikir.

 

Sivilce İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

Kişinin cilt temizliğine önem vermesi gerekir. Sabah ve akşam düzenli olarak cildi tahriş etmeden yüzü yıkamak gerekir. Bu durumda tıkanan gözenekler temizlenebilir. Ayrıca cilt temizleyiciler cilt pH’ına yakın olmalıdır. Sivilce için yapılması gerekenler arasında haftada 2 yada 3 kez kil maskesi yapmak cildin yağdan arınmasını sağlar. Ayrıca buhar banyosuyla gözenekler açılabilir. Böylece siyah noktadan kurtulunabilir. Bunu yapmak için kafanıza havlu örtüp yüzünüzü buhara tutmanız gerekir. Kişinin meyve ve sebzeyi tüketmesi faydalıdır. Nedeni ise cilt dostu olmalarıdır. Ayrıca kişinin düzenli uyku uyuması, hormonların çalışmasını düzelttiğinden geceleri en az 7 saat boyunca uyuması gerekir. Kişinin cildinde oluşan sivilcelerin sıkılması kızararak yaraya sebep olup, iz kalır ve sivilcelerin iltihaplanmasına yol açarak yayılmasına neden olur. Cilt için ıhlamur ve rezene çayları çok faydalıdır. Çünkü mikrobu temizlemeye yardım eder.

 

Gıdalar ve Stres, Sivilce Nedeni Midir?

 

Sivilce ile ilgili birçok yanlış bilgi bilinmektedir. Bu konuda çikolata ve yağlı yiyecekler suçlanmaktadır. Fakat akneyi başlatan gıdalar bilimsel yönden açıklanmamıştır. Kişinin de kendi tespit ettiği bir gıda varsa o gıdadan yeterince az tüketmelidir. strese bağlı olarak görülmez, stres hormonu artışı ile akne çoğalır. Bazen de karaciğer hastalığından dolayı çoğaldığı söylenir. Oysa ki aknenin oluşması karaciğer gibi iç hastalıklarla alakası yoktur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.