Silikonlu Boyalar Duvardan Sökülüyorsa!

Silikonlu Boyalar Duvardan Sökülüyorsa!

Silikonlu Boyalar Duvardan Sökülüyorsa!

Son 8-10 yıldır Türkiye’de boya konusunda bildiklerimizin hepsi değişti. Hayatımıza silikonlu boyalar girdi. Filli Boya ile başlayan furyası dalga dalga bütün boya firmalarına sıçradı. Duvardaki dokusu ve ipeksi görünümü ise bizleri cezbetti. Ayrıca silinebilme özelliği olması ev hanımları için tercih sebebi oldu.

Bütün bunların yanında silikonlu boyaların dezavantaları da vardı. Ancak ilk başlarda bu fark edilmedi. Yavaş yavaş duvarlarımızda meydana gelen problemler açığa çıktıkça silikonlu boyalardan kaçış süreci başladı. Peki bu sıkıntılar nedir ve çözümleri nelerdir? İşte bu yazımda silikonlu boyada en çok görülen duvardan kağıt gibi sökülmesi problemini anlatacağım.

Problem Nedir ?

Boyanın duvardan kağıt gibi sökülmesi. Özellikle duvar saten alçılı ise büyük sıkıntı.

Öncelikle bu sorunun nedenine değinelim. Özellikle Silikonlu boyaların akrilik (eski tip plastik) boyalara göre yüzeyde tutunma yetenekleri daha azdır. Bu yüzden alçılı yüzeyler için geliştirilen özel astarlar kullanılmaya başlandı. Alçı yüzeyler boyama işleminden önce nemli bir bezle silinmelidir. Bu yapılmamış ise duvar yüzeyinde alçı tozuması boya ile yüzey arasında bir tabaka oluşturacaktır. Bu da boyanın yapışmasını engelleyecektir. O halde silikonlu boya kullanılmadan evvel max. %10 inceltilme yapılan Dyo’nun ALBİN Astarı yada Filli Boya’nın BETEK Saten Alçı Astarı kullanılmalıdır. Silikonlu boyalar mutlaka üreticic tarafından önerilen şekilde kullanılmalıdır.

Şimdi gelelim problemin çözümüne. Boya duvardan sökülmeye başladığı anda hemen bırakın. Sökmeye devam etmeyin. Bir falçata yada keskin bir bıçak yardımıyla sökülen yerin etrafını çizin. Sonra çizdiğiniz kısmın içini söküp alın. Bir spatula yardımı ile o bölgeye saten alçıyı sıyırma bir şekilde uygulayın. Yani o bölgenin içini doldurun. Alçı tam kurumasını gerçekleştirdiğinde o bölgeyi yeniden boyayın. İşte bu kadar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.