Sezeryan Sonrası Merak Edilenler

Sezeryan Sonrası Merak Edilenler

Merak Edilenler

Bayanların doğum öncesindeki endişe ve korku sorularının yerini doğum sonrası bebeği ile ya da kendi ile ilgili sağlık soruları almaktadır. Bu sorular daha çok doğum sonrası daha çok sorulmaktadır. İşte ve cevapları…

 •  Sezeryan ile doğum yaptım, dikiş yerlerimi ve üst bölgesini hissetmiyorum, normal mi?

Sezeryan doğum yapan bayanlarda dikiş yerleri ve çevresinde duyarsızlık görülmektedir. Bu gayet normal bir durumdur. Doğum esnasında kesilen karın kaslarının hemen kendini toparlamamasından kaynaklanan bu durum kişiye göre değişiklik göstermekle beraber, bazı kişilerde kalıcı olmaktadır.

 • Sezeryan ile doğum yapalı 3 ay oldu ancak hala sızlamam ve kaşıntım oluyor.Neden olabilir ve çözümü nedir?

 Sezeryan doğum sonrasında zaman zaman ameliyat yerlerinde sızlama ve kaşıntı olması normaldir. Her ne kadar dıştan iyileşmiş gibi görünse de ameliyat yerleri içten hala yara olarak kalabiliyor. Aşırı sıcaklarda terleme durumlarında kaşıntı, aşırı soğuklarda üşütme durumlarında ise sızlama ile karşılaşılabilir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için sezeryanlı bayanların kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

 • Sezeryan doğum yapan bayan ile normal doğum yapan bayan arasında adet görmeye başlama süresi değişir mi?

Hayır. Sezeryanlı bayan ile normal doğum yapmış bayanlar farklı şekillerde de olsa aynı olayı gerçekleştirdikleri için adet görme sürelerinde bir değişiklik olmamaktadır.

 • Sezeryan doğum yapalı 1 sene oldu hala ağır kaldırmamam mı gerekiyor?

Sezeryan sonrası kapanmış gibi görünen ameliyat yeri yaraları, aslında içten daha iyileşmemiştir. Bunu kol ya da ayaklarda oluşan derin yaraların ilk önce kabuk tutması gibi değerlendirmek mümkün. Nasıl ki kabuk tutan bir yaranın üzerine fazla baskı yapılıp yara kabuğu kaldırılınca yeniden taze yara oluşursa, sezeryan yaralarında da aynı durum söz konusudur. Bunun için üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin sezeryanlı bayanların çok ağır yük kaldırmamaları gerekmektedir.

 • Yeni sezeryan olmuş biri ne zaman duş alabilir?

Doktora danışılarak sezeryan bölgesi iyice kapalı iken doğumdan sonraki 3. günde yeni anne duş alabilir.

Doğumu izleyen bir haftada sezeryan dikişleri alınmaktadır. Ancak bazen kişinin bünyesinden ya da kendine dikkat etmemesinden kaynaklanan dikiş patlamalarında daha uzun süre kalabilir.

Bir önceki makalemiz olan Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli makalemizde böbrek ağrısı ishal yaparmı, böbrek taşı ve böbrek taşı düşürmek hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Leyla dedi ki:

  Çok teşekkürler

 2. ECE dedi ki:

  merhaba bu sayfada ciddi anlamada iyi bilgi edindim hersey için teşekkür ederim ama bir kaç yerde eksik var ben bu sayfayada bakıyorum öneririm www . hamilelikgebelik . net

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.