Şeker Hastalığı ve Uyku Bozukluğu

Şeker Hastalığı ve Uyku Bozukluğu

Meydana getirilen araştırma sonuçları uyku düzenindeki bozukluklar ile kan şekeri seviyeleri içerisinde bağlantılar olduğu kanısını ortaya koyuyor.

Kan şekerinde ortaya çıkan dengesizliklerin yorgunluk, stres ve beslenme bozukluklarına davetiye çıkarabileceğini bilmeniz gerekir. Fakat yeni gerçekleştirilen araştırmalar, diyabetle alakalı durumların uyku düzenini de etkileyebildiği düşüncesini ortaya çıkardı. İnternet üstündeki anketler üzerinden devam ettirilen çalışmada ilk olarak uyku bozuklukları ve tip iki diyabet arasında insülin direnci ve fazla kan şekeri seviyeleriyle alakalı olabilecek bir bağlantı çıktı. ‘Menopause’ dergisinde yayınlanan sonuçları doğrultusunda, menopoz dönemindeki tip 2 diyabet sahibi kadınlarda daha fazla sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

ve Uyku Arasındaki İlişki

Şeker Hastalığı ve Uyku Bozukluğu

Araştırmacılar, bu yaşanan vaziyetin büyük oranda hormonlarla alakalı olduğu görüşünü savunuyor. Bundan önceki araştırmalarla birlikte biliniyor ki, menopoz evresindeki kadınlar diyabete yakalanma oranı daha açık. Bu yüzden cinsiyet hormonları olarak bilinen östrojen ve progesteron seviyeleri menopoz sürecindeki dramatik biçimde değişebiliyor ve bu hormonlar da insülin seviyeleri ile direk ilişkili. Bu da menopoz evresindeki kadınların neden daha fazla uyku sorunu yaşadığını ortaya koyuyor.

Menopoz sürecinde ortaya çıkan hormonal değişimler sizi çıkmaza sokabilir. Fakat meydana gelen değişimlerin hem hormonları hem de uyku düzenini etkilediği biliniyorsa, hormonal değişimlere biraz daha önem vermek gerekiyor. Hala uyku düzeni ve kan şekeri arasındaki bağlantıyı tam olarak bilmeniz konusunda daha çok araştırmaya gereksinimiz var fakat şimdilik bütün bağlantılı sorunlar ayrı ayrı ele alınabilir.

Uyku İle Arasındaki İlişki

Eğer diyabet teşhisi yapılmasına karşın uyku düzensizlikleri meydana geldiğini düşünüyorsanız, yine de kan şekeri ve uykusuzluk arasındaki bağlantıyı göz önüne alarak bazı tedbirler almanızda fayda var. Ara ara oruç tutmak, gün içerisindeki beslenme programınızdan karbonhidrat ve işlenmiş şekerleri hayatınızdan çıkarıp içerisinde bol sebzeli, meyveli ve bakliyatlı sağlıklı bir beslenme programı yapmanız gerekir. Bu hem sizin şeker hastalığına karşı direncinizi artırır hem de uyku düzenini dengeler.

Bir önceki makalemiz olan Bademcik Aldırmak Doğru Mu ? isimli makalemizde 1 simit, bademcik alınması ve bademcik ameliyatı hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.