Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Hayat içerisindeki koşturmaca, iş hayatı, sosyal hayat, ev hayatı derken tüm bunlara ayak uydurabilmek için de sağlıklı yaşayabilmek adına sürekli bir telaş halinde olunur. İşte tam da bu noktada sağlıklı yaşam için önerilere kulak vermek gerekir.

Meyvelerin Önemi 

Meyveler sağlıklı bir yaşam için en önemli gıdaların başında gelmektedir. Sadece bir meyve olarak değil aynı zamanda bu gıdaları bir yemek öğünü için bile kullanabiliriz. Özellikle diyet yapan kişilerin spor yapmak, yemeği azaltmak gibi uygulamalardan ziyade meyve ile diyet yapmak mantıklı bir girişim olacaktır. Meyveler sağlıklı bir yaşamın sırrı olduğu gibi kilo vermede de çok yardımcı gıdalar olduğunu unutmamız gereklidir.

Sağlıklı Yaşam İçin Yenilecek Gıdalar

Sarımsak: Dünyanın hemen her bölgesinde sağlığa olan faydalarından dolayı kullanılır. Lezzetli olmasının yanı sıra, çeşitli kanser tedavilerinde kullanıldığı gibi risklerini de azaltır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, yüksek tansiyonu dengeler, kan basıncını azaltıcı özelliği vardır ve kalp, damar hastalıklarına iyi gelerek kalp ritmini düzenler. Aktif bitki kimyasallarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Kediotu: Ruh halini düzenleyici ve dengeleyici etkisiyle tüketilmesi

gerekenlerdendir. Ruhsal açıdan sağlığın hayat üzerindeki etkisi azımsanamaz.

Uyku sorunu yaşayanlara en iyi alternatif olacak çözümlerdendir, hiç bir şekilde ilaçlara ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Çünkü kökünde bulunan bir kısım

bileşiklerin ilaçlardaki maddelerle aynı olduğu gözlemlenmiştir. Kasılmalar, kramp ve genel ağrılarla birlikte regl döneminde yaşanan ağrılara da kas gevşetici görevi görerek iyi gelir.

 

Kırmızı soğan: Elma, siyah çay, soğan, çilek, domates gibi besinlerde de bulunan ve doktorların da önerdiği “flavonoid” kırmızı soğanda bulunur. Mevsime bağlı alerjiler veya hapşırma eğilimi oluşturan alerjik reaksiyonlara sebep olan dış etkenlere karşı savunma oluşturur. Aynı zamanda antioksidan etkisi vardır.

Yoğurt: Kalsiyum ve proteinler açısından oldukça zengin olması sebebiyle hem tok tutan hem kalp hastalıklarına karşı savunma oluşturan bir besindir. Sebebi ise hipertansiyona riskini azaltması ve yağ yakımınım sağlaması.

Yeşil Çay: Kanser riskini azaltmasından kolesterolü düşürmesine, tansiyon ve kan şekerini dengelemesine, içerisindeki kafeinden dolayı dinç hissettirmeye vitamini deposu olmasından dolayı da soğuk algınlıklarına kadar birçok olumsuz etkiye karşı savaşçı olan bu çay mucizevi bir içecektir. Günde 3 fincan içmek yeterlidir.

Antioksidan özelliği de olan yulaf tüketilmesinden sonra birleşiminde jelleşerek vücudu geç terk etmektedir, bu da uzun süren tokluk hissine sebep olmaktadır. Antioksidan özellikli besinlerden olması dolayısıyla da kansere karşı koruyucudur. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını destekleyicidir.

Enginar: Altın değerinde besin olarak adlandırabilecek bir sebze olan enginarın vücut sağlığına sayısız faydası bulunmaktadır. Bu faydalar yapılan birçok çalışma ve testlerle de kanıtlanmıştır. A,C,D vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, demir gibi mineraller barındırdığı bazı değerlerdir. Pek karşılaşılmamakla birlikte bitkilere ve bitkisel ürünlere alerjisi olan kişilere kullanmaması önerilir, kullanma düşüncesinde olanlara da doktoruna başvurması tavsiye edilir.

Yumurta: Yumurta içerisinde A,B grubu, D ve E vitaminlerini oldukça fazla miktarda bulundurmaktadır. Yumurtanın bünyesinde barındırdığı “kolin” in beyin fonksiyonları üzerindeki etkisi büyüktür ve demir minerali açısından oldukça zengin olması da tüketimini gerekli kılan nedenlerdendir.

Kivi: C vitamini açısından zengin olan kivi aynı zamanda antioksidan özelliğine sahip. Astıma karşı da koruma kalkanı oluşturduğu bilinen faydalarındandır. Bazı kanser türü risklerine karşı önleyici desteği vardır(kolon, göğüs).Soğuk algınlıkları esnasında da doğal bir kaynak olarak tüketilebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı da temizler.

Bal, pekmez, badem, ceviz: Bal ve pekmezin sabah kahvaltısında tüketilmesiyle gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerji sağlanmış Olur, ayrıca vücut ısısını da arttırarak kışın daha az üşenmesini sağlar. Badem, ceviz gibi ara öğün besinleri hem tok tutma, vücut ısısını arttırma özellikleri hem de sağlığımız açısından dikkate alınması gereken besinlerdir(öğünlük porsiyon önerisi kişinin bir avuç büyüklüğüdür).

Kaynak : http://www.seoturka.com

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.