Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözümler

Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözümler

Saç Bakımı İçin Bitkisel Çözümler

Saç hem bayan hemde erkek için en önemli güzellik unsurudur. Şöyle bir düşünün bir bayan çok şık giyinmiş fakat saçları berbat bir durumda bu durumun ne kadar kötü olduğunu düşünebiliyor musunuz Üzerindeki kıyafetler istediği kadar güzel olsun saçları bakımsızsa bir değer ifade etmez. Bu güzel kıyafetler ve güzel kız ancak güzel saçlarla ortaya çıkabilir. İşte bu sebeple şimdi sizlere saç bakımı için bitkisel çözümler sunacağım. Sağlıklı ve gür saçlara sahip olabilmek için öncelikle olabildiğince stresten uzak durmamız gerekecektir. Stres saçlarımızın en büyük düşmanıdır. Ayrıca mevsimsel değişimler, hastalıklar, sağlıksız beslenme ve gebelik gibi durumlar saç dökülmesini arttıran faktörlerdir. Mevsimsel değişiklikler sonucu genelde sonbahar aylarında saç dökülmeleri sıklıkla oluşur. Erkeklerde saç dökülme oranı bayanlara göre çok daha fazladır çünkü bu durum erkeklerin genetik faktörlerinden kaynaklanır. Ayrıca vitaminsizlik ve çeşitli hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Saç bakımı için bitkisel çözümlere değinecek olursam. Rezene, kekik, adaçayı, biberiye ve benzeri bazı bitkisel otlar saç dökülmesini önleyebilmektedir.

Basit Bitkisel Çözümler;

1-) Hepsinden eşit miktarda olmak üzere Yasemin yağı, susam yağı, badem yağı, lavanta yağı, zeytinyağı, menekşe yağı, çörek otu yağı, defne yağı, kayısı yağı, kekik yağı, hint yağı, nane yağı, sarımsak yağı, ve ısırgan yağını bir kapta karıştırın daha sonra her akşam saç diplerinize kadar masaj yaparak sürün. Sürme işlemi bittikten sonra bir bone ile başınızı sarıp sabah olunca yıkayın. Çeşitli yağların karışımıyla yapılan bu bileşimin bir yan etkisi olmadığı gibi üç hafta boyunca uygulandığında saç bakımı için çok faydalı olmaktadır.

2-) Kullanmakta olduğunuz şampuana meyan kökü karıştırarak saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.

3-) İki su bardağı ısırgan otu ile 2 çay kaşığı tendürü karıştırarak hazırlamış olduğunuz çaydan içebilirsiniz.

4-) Biberiye ile zeytinyağını karıştırarak saç diplerinize masaj yaptığınızda bu masaj saçlarınızın gürleşmesini sağlayacaktır.

5-) Bir kabın içine eşit oranlarda sarımsak yağı, ısırgan otu yağı ve çam yağı ekleyerek karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı başınıza masaj yaparak uygulayın. Saçınızı bir bone yardımıyla sarıp birkaç saat geçtikten sonra çıkarıp ılık suyla yıkayınız. Bu üç adet saç bakımı için bitkisel çözümler içeren yağ karışımını üç hafta uyguladığınızda saçlarınızdaki değişimi fark edebilirsiniz.

6-) Bir kaşe hazırlayıp içine bepanten cam ampul ilaç dökün 1 tatlı kaşığı kafar susam yağı, aynı miktarda badem yağı, yarım tatlı kaşığı kadar hint yağı, en sonda da iki ampul E vitamini dökün. Daha sonra ılık şekilde karıştırın. Isındıktan sonra saçlarınızı 2-3 dakika boyunca buharına maruz bırakın. Daha sonra bu karışımı saçlarınızın dip kısmına yumuşak parmak hareketleriyle sürün. Aynı şekilde on dakika kadar masaj yapmaya devam edin. İşlem bittikten sonra 2 saat boyunca bu şekilde bekletip ardından şampuanla beraber ılık suyla yıkayınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.