RAMAZAN GÜZELLİĞİ HURMANIN FAYDALARI NELER?

RAMAZAN GÜZELLİĞİ HURMANIN FAYDALARI NELER?

Ramazan ayının gelmesiyle tüketimi artan hurmanın sağlığa olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Zengin vitamin mineral kaynağı olması ve lif içeriği ile Ramazan’da tercih edilebilecek en güzel besinlerden biri. Bu muhteşem besinin faydalarını 9 maddede özetleyelim:

  1. Dolu dolu vitamin-mineral  :   Zengin vitamin mineral kaynağı olan hurma, içeriğinde 16 farklı mineral bulundurmaktadır. Zengin C, B1, B2 ve A vitamini olmakla birlikte iyi derecede flor içerir. Bunların yanında Ca, Fe, Mg, K ve S de içermektedir. Özellikle Ramazan’da kaybedilen minerallerin dengelenmesi açısından doğru bir besin tercihi olacaktır.
  2. Detoks etkisi :  Zengin besin değeri yanında yüksek antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırmaktadır. Diğer antioksidan meyvelerden farkı ise; bu meyveler beklemeyle birlikte antioksidan özelliklerini kaybetmelerine rağmen, hurmanın tam tersine antioksidan özelliği daha fazla artmaktadır.
  3. Kan şekeri düzeni :  Kuru hurmanın karbonhidrat içeriği yoğundur. Basit karbonhidrat (meyve şekeri: fruktoz) içermektedir. Fakat lif içeriği sayesinde glisemik indeksi diğer meyvelere oranla daha düşüktür. Dolayısıyla kan şekerini yükseltme hızı daha yavaştır.
  4. Güçlü hafıza :  Hafızayı güçlendirme etkisi vardır. A vitamininin bir formu olan β-karoten içeren hurma, düzenli olarak tüketildiğinde hafızayı güçlendirmekte ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasarların giderilmesinde etkili olmaktadır.
  5. Ruhu dinlendirmekte :  B vitamini ve Mg açısından zengin olması, bireyi depresyon ve sinir hastalıklarına karşı korumakta ve stres etkenini ortadan kaldırmaktadır.
  6. Barsak faaliyetlerinde etkili :  Zengin lif içeriği sayesinde barsak fonksiyonlarını arttırmaktadır. Ramazan’da sık yaşanan kabızlık problemi için bire bir. Ayrıca aç karnına tüketildiğinde barsak parazitlerini etkisiz hale getirme özelliği de mevcuttur.
  7. Güçlü bir bağışıklık sistemi :  Flor içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  8. Kolesterollerde düzelme :  Günümüzde çok sık rastlanan yüksek kolesterol problemine karşı olumlu etki gösteren hurma, LDL kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olmakta.
  9. Kansere karşı koruyucu  :  Düzenli tüketildiğinde, kansere karşı koruyucu etki göstermekte. Özellikle kolon, rahim ve göğüs kanserine karşı koruma etkisi yapılan pek çok bilimsel çalışmada mevcut.

Diyetisyen Havva ARIN

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.