Psikoterapi Nedir ve Psikoterapi Çeşitleri

Psikoterapi Nedir ve Psikoterapi Çeşitleri

Halk arasında yaygın inanışın tersine psikoterapi danışan ile doktor arasında bir sohbet ya da telkin yöntemi değildir. Aslına bakılacak olursa danışan bireyin, ruhsal sorunlarını anlama, bunlara çözüm getirme, kendini tanıma ve toplum içinde varlığını pekiştirme çabasıyla alanında uzman psikolog ya da psikiyatra danışmasıdır.  Bu anlamda yaşam koçluğu, danışmanlık ve kişisel gelişim gibi alanlardan ayrılır; çünkü psikoterapide hastayı tedavi etmek için uzman kişi tarafından önceden belirlenen bir yol haritası vardır.

 

Psikoterapi uygulanan bireye göre farklılık gösterebilir ve sadece bireyin kendi yaşantısını anlama süreci değildir. Bu anlamda psikoterapide farklı yöntemler kullanılır. Bunları sıralamak gerekirse; psikanaliz, bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi, grup terapisi ve hümanist yaklaşım terapileri bilinen yöntemlerdir. Bu terapi yöntemleri danışan bireyin durumuna göre uzman psikolog ve psikiyatr tarafından belirlenir.

Terapide amaç, danışan kimse, hasta ya da bireyi iyileştirmekten ziyade bireyin kendi sorunlarının ve çevresindeki insanların sorunlarının farkına varması, hayatına dair sorumluluğunu eline almasını sağlama ve kendi sorunlarıyla yüzleşmesini sağlamaktır. Bu anlamda psikoterapi bireye bir öz bilinç aşılar.

 

Farklı psikoterapi yöntemlerinden ve bunların uygulanış biçimlerinden bahsetmek gerekirse psikanaliz bilinene en eski psikoterapi yöntemidir. 20. yüzyılın başından Sigmund Freud tarafından özellikle nevrozun tedavisinde uygulanmaya başlamıştır. Buterapi yönteminde insan davranışının bilinç ve bilinçaltı olmak üzere iki farklı boyutu olduğu ve bunların insanın kişiliğinin oluşmasını sağladığı prensibi ele alınmıştır. Bu anlamda psikanaliz yöntemi kişinin davranışlarını ve hayatta karşılaştığı problemlerin çözümünü kişinin bilinçaltında bastırdığı duygu ve davranışlarda arar ve bu anlamda bireyin çocukluk dönemi ilişkilerini ön planda tutar.

Bilişsel davranışçı terapi yönteminde ise psikolog ve psikiyatrlar danışan kimsenin şikayetlerinin kökeniyle ilgilenmezler. Bu terapi yöntemi insanın davranışları üzerine eğilin bir yöntemdir. Bu anlamda psikanalizden ayrılır. Bu yöntemde hedef insanın duygu ve düşüncelerini davranışları üzerinde etkileşim kurarak değiştirmektir. Bu anlamda terapiyi yöneten uzman kişiler birey üzerinde farklı metotlar kullanırlar. Bunların başında rol oynama, kendi kendini gözlemleme, maruz kalma ve tepki önleme gibi teknikler gelir. Bu tarz terapi yöntemi insan davranışını değiştirmeyi amaçladığı için en çok çocuklarda kullanılır.

Üçüncü terapi yöntemi olarak hümanistik yaklaşım özellikle 1960 yıllarda Amerika’da gelişmeye başlamış olup davranışçı ve psikanaliz yönteminden farklı olarak insanın gelişime açık, öğrenen bir varlık olması özelliğini temel alır. Bu anlamda varoluşçu terapi olarak da adlandırılır. Kişinin kendi varlığı, isteklerini, arzularını gerçekleştirmesini, bu anlamda toplum içinde var olmasını hedefleyen hümanistik yaklaşımda amaç bireyi var etmektir ve uygulanış biçimi olarak bireye özgüdür.

Tüm bu sağaltım yöntemlerine ek olarak danışan bireyin psikolojik durumuna göre aile terapileri, psikososyal terapi ve grup terapisi yöntemleri de özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra uygulanmaya başlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.