Pilonidal Sinüs ( Kıl Dönmesi ) Nedir?

Pilonidal Sinüs ( Kıl Dönmesi ) Nedir?

( ) ?

Pilonidal sinüs, natal yarık çevresinde bulunan kılların deri altına penetre olması sonucu oluşan akut veya kronik enfeksiyonların bütünüdür. Zaten plonidal sinüsün kelime anlamı ‘’kıl ihtiva eden yuva’’ demektir. Pilonidal sinüs vücutta kılların yoğun olarak bulunduğu her bölgede meydana gelebilir fakat diğer bölgelerde çok nadir görülür. Genellikle sakrokoksigeal bölgede meydana gelmektedir. Vücudun diğer bölgelerinde görülen tiplerine örnek olarak, berberlerin parmak aralarında meydana gelen kıl dönmesini gösterebiliriz. Pilonidal sinüs, beyaz tenli ırklarda koyu tenli ırklara göre daha fazla gözlenmektedir. Bunun en büyük sebebi her ırkın kıl tiplerinin ve kalınlıklarının farklı olmasıdır. Hastalık daha çok 15-40 yaşları arasında olan ve şoförlük gibi uzun süre mikro travmalara maruz kalınan meslek mensuplarında görülür.

Pilonidal Sinüs Nelerdir?

1)Erkek cinsiyet

2)Obezite

3)Sedanter yaşam

4)Tekrarlayan mikro travmalar

5)Uzun süre oturmayı gerektiren meslek grupları

Pilonidal Sinüs Nelerdir?

Yara enfeksiyon kapana kadar herhangi bir belirti göstermez. Enfeksiyon yerleştikten sonra ise klasik enfeksiyon bulguları ile kendini göstermektedir. Şişlik, kızarıklık, ağrı, hassasiyet, akıntı, gerginlik hissi gibi belirtiler kıl dönmesinin geç dönem bulguları arasında yer almaktadır.

Pilonidal Sinüsün ( Kıl Dönmesi ) Nasıl Olur?

Medikal Kıl Dönmesi

Medikal tedavinin en önemli komponenti, enfeksiyonun kısa sürede giderilmesidir. Doktor tarafından reçelendirilen antienflamatuar kremler enfeksiyonun tedavisi için kullanılır. Kremlerin yetersiz kaldığı durumlarda ise, kıl üzerinde kalan dokunun yok edilmesine yönelik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sklerozan Enjeksiyonu
  • Kriyocerrahi
  • Kollajenaz Uygulaması

Yukarıda belirtilen uygulamalar, deride tahribat yaratabileceği ve tam olarak iyileşme sağlayamayabileceği için sıklıkla başvurulan bir yöntem değildir. Medikal tedavi yöntemlerinin yeterli iyileşmeyi sağlayamadığı durumlarda ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Cerrahi Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Cerrahi tedavi doktor ve hastanın ortak kararına bırakılmıştır fakat hangi yöntemin daha başarılı olduğu konusu tartışmalıdır. Çünkü cerrahi tedavi, post operatif (ameliyat sonrası) komplikasyonlara sebep olabileceği için hasta beklenen sürede toparlanamayabilir. Ayrıca cerrahi yöntemlerde açılan yaranın iyileşmesi zaman almaktadır ve hasta enfeksiyonlara açıktır, buna bağlı olarak hastanın yaşam kalitesi düşebilir. Bu yüzden cerrahi tedaviye karar verme aşaması çok önemlidir. Cerrahi tedavide uygulanan iki çeşit yöntem vardır bunlar;

Açık Yöntemler;

Bu cerrahi yöntemde, yara açık bırakıldığı için çok çeşitli komplikasyonları vardır bu yüzden cerrahlar tarafından fazla tercih edilmez.

Kapalı Yöntemler;

Bu yöntemde ise, yaranın üzeri kapatıldığı için yara iyileşmesi hızla gerçekleşir, bu yüzden daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Fakat yaranın açık veya kapalı olması hastalığın ilerleyiş durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bazı kıl dönmesi rahatsızlığı olan hastalar en erken zamanda hastaneye gelip tedavi olduklarından dolayı yaraları sadece 1 nohut büyüklüğünde veya en fazla 1 ceviz büyüklüğünde olmaktadır. Bu hastaların cerrahi müdahalesi aşırı derecede kolay olmakta ve hasta ameliyat sonrası çok kısa bir sürede iyileşebilmektedir. Bazı hastalar ise kalça vb. bölgelerinde yara meydana gelince utandıkları için erken dönemde doktora gelmezler. Fakat zaman geçtikçe yara iyileşmeyip sürekli büyüyerek bir yumruk boyutuna kadar varabilmektedir. Artık böbreklere veya diğer organlara baskı yapmaya başlayınca hastalar mecbur kalıp hastaneye gelirler fakat yaraları çok büyük olduğundan dolayı cerrahi işlem sonrası yara bölgesi açık bırakılmak zorunda kalır. Açık bırakılan bu yaranın iyileşmesi ise uzun bir süre alabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.