Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

?

Bu içeriğimizde çeşitli alt başlıklar halinde organ bağışı hakkında sorulabilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca sorusununda cevabını elimizden geldiğince verebilmeye çalışacağız.

Organ Bağışı Nedir?

Organ bağışı aynı zamanda veya olarakda isimlendirilmektedir. Tıbbi açıdan görev yapamayacak durumda olan veya vücuda zarar verecek hale gelmiş olan organın başka bir bireyden alınmış sağlam bir organ ile değiştirilmesine organ nakli denilmektedir.

Hangi Organlar Bağış Yapılabilir?

Karaciğer, kalp, böbrek, pankreas, akciğer, kornea, kemik iliği ve ince bağırsak şuan için sıklıkla organ bağışı yapılan organlar arasında bulunmaktadır. Sürekli olarak tıp gelişim içinde bulunmakta ve organ bağışı yapılan uzuvların sayısı artmaktadır.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

Organ naklinde kullanılan organların bir kısmı canlılardan bir kısmı ise vefat eden kişilerden alınmaktadır. Örneğin kalp – damar hastalıkları sebebiyle vefat etmiş birinden sağlam olan kornea, böbrek vb. organlar alınarak hasta olan başka bir bireye nakledilebilir. Ülkemizde ve tüm Dünya’da maalesef şuan organ bağışı sayısı halen istenilen düzeyde değildir. Örneğin; böbrek nakli ile çok rahat şekilde sağlığına kavuşabilecek bireylerin neredeyse tamamı organ nakli yapılamadığı için sürekli diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

Organ Bağışı Başarılı Sonuç Verir Mi?

Organ bağışı yaşam kalitesini yükseltme ve yaşam süresini uzatma konusunda ciddi öneme sahiptir. Organ nakillerinin çok büyük bir kısmı ciddi oranda başarı sağlamaktadır. Ayrıca organ nakli ömür boyu süren çeşitli tedavilere oranla daha maaliyetsizdir. Organ bağışı yapılan bireyler hem sağlıklarına kavuşmakta hemde sürekli maddi olarak kendilerini zorlayan tedavi masraflarından kurtulmaktadırlar. Organ nakli yapıldıktan sonra 20 yıldan daha uzun süre yaşayan bireyler bulunmaktadır, oysa ki nakil yapılmamış olsaydı hayatları daha kısa sürebilirdi.

Beyin Ölümü ile Bitkisel Hayat Arasındaki Fark Nedir?

Beyin ölümü tüm beyin fonksiyonlarının durduğu organların ise cihazlara bağlı olarak çalışmaya devam ettiği bir durumdur. Beyin ölümü gerçekleşen kişi artık tamamen ölmüştür. Sadece organları makinelerle hareket ettirilir. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişiler nöroloji, kardiyoloji, anesteziyoloji, nörosiruruji uzmanı olan 4 kişilik ekip tarafından incelenir ve ölümün gerçekleştiğine karar verilir. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin kendisi hayattayken veya yakınları vefat ettiği zaman organlarını bağışlarsa hızlı şekilde organlar işlevini kaybetmeden alınarak başka bir bireye nakledilir.

Bitkisel hayat veya diğer ismiyle koma halinde ise hasta hayattadır ve yıllar sonra dahi iyileşip uyanabilmektedir. Bitkisel hayattaki kişinin ne zaman uyanacağı tahmin edilemez fakat beyin ölümü gerçekleşmeyene kadar hayatta olduğu bilinir ve tedavisi devam eder.

Organlar Para Karşılığında Satılabilir Mi?

2238 sayılı kanuna göre herhangi bir bedel karşılığında satılması yasaktır. Hem ülkemizde hemde tüm Dünya’da para karşılığında organ bağışı yasaktır. Bağışlanan organlar ve organa ihtiyacı olan kişiler Ulusal Koordinasyon Sistemi takip edilmektedir ve ihtiyacı olan kişilere sıra ile ulaştırılmaktadır. Medyada görülen organ satışı haberleri ise tamamen yasadışı ve tıbbi açıdan uygun olmayan yollarla böbreklerin satılmasıdır.

Organ Nakli Caiz Midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı 396 sayılı ve 06.03.1980 kanun ile organ bağışınan caiz olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Maide Suresi 32. Ayet’te de bu durum açıkça belirtilmiştir.
Kaynak: http://www2.diyanet.gov.tr/dinisleriyuksekkurulu/Sayfalar/OrganNakli.aspx

( Dini içeriklerin güvenilir kaynaklardan okunması gerektiğini düşündüğümüz için kaynağı sitemizde paylaşmak yerine linkini ekledik, linke tıklayarak diyanet işlerinin kendi sayfasından okuyabilirsiniz. )

Sağlık Sorunu Olanlar Organ Bağışı Yapabilir Mi?

İleri yaşta olan ve bazı sağlık sorunları bulunan kişilerin de sağlıklı ve iyi şekilde çalışan organları bir başka bireye nakledilebilir. İleri yaştaki bireylerin böbreklerinden birini bağışlaması bu duruma örnek gösterilebilir.

Organ Naklinde Vefat Eden Kişinin Vücut Bütünlüğü Korunur Mu?

Ameliyathane ortamında uzman bir ekip tarafından organ nakli gerçekleştirilir. Nakledilecek organ vericiden alındıktan sonra alıcıya nakledilene kadar uygun bir şekilde saklanır ve nakil gerçekleştirilir. Organ nakli yapıldıktan sonra organlarını bağışlamış olan vefat eden bireyin vücudunun bakımı uygun bir şekilde saygı duyularak yapılır. Vefat eden ve organlarını bağışlayan bireyin vücudunda ameliyat izi dışında hiçbir kusur bulunmaz ve vücut bütünlüğü korunur.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Hastanelere, sağlık müdürlüklerine, organ nakli derneklerine, başvurarak organ bağışı talebinde bulunabilirsiniz. Organ bağışı yapan kişiler bağış kartı almalarına rağmen bunu hayattayken yakınlarına belirtmeleri gerekmektedir. Çünkü ölüm gerçekleştikten sonra vefat eden kişinin yakınları bağışa karşı çıkarlarsa organlar alınamamaktadır.

Organ Bağışı Yaptıktan Sonra Fikir Değiştirebilir Miyim?

Organ bağışı yapıp daha sonra vazgeçerseniz bağış kartınızı yırtıp atmanız ve organ bağışı yapmak istemediğinizi yakınlarınıza bildirmeniz yeterli olacaktır. İstediğiniz an organ bağışından veya bazı organlarınızın bağışlanmasından vazgeçebilirsiniz.

Organ Bağışı Nereye Yapılır?

1-) Sağlık Müdürlükleri
2-) Hastaneler
3-) Ehliyet Alırken Emniyet Müdürlüklerinde
4-) Organ Nakli Yapan Merkezlerde
5-) Organ Nakli Vakıf ve Derneklerine

başvurarak organ bağışı yapabilirsiniz. Organ bağışı işlemi için sadece bağış belgesini doldurup kurumdaki iki tanık huzurunda imzalamanız yeterli olacaktır. Organ bağışı kartınızı yanınızda taşımanız organ nakli işleminin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Organ bağışında bulunduğunuzu ailenize veya yakınlarınıza belirtmeniz işlemlerin daha rahat gerçekleşmesine ( biraz önce belirttiğimiz gibi ailenin karşı çıkma durumu söz konusu olabiliyor. ) yardımcı olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Lutfiye dedi ki:

    Organ bağışı hayat kurtarır. Bugün size, yarın bize.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.