Ofis Çalışanları Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalı?

Ofis Çalışanları Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalı?

Ofis Çalışanları Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalı?

Ofis ortamında çalışan ve sürekli bilgisayara ya da telefon ekranına bakan kişilerin en çok karşılaştığı sağlık problemlerinden biri de göz kuruluğu, gözde yanma, ışığa karşı oluşan hassasiyet ya da göz yorgunluğu şikâyetleridir. Ofis çalışanlarında görülen göz kuruluğu, batma ya da kızarmanın nedeni gözün yeterince nemlenememesinden kaynaklanmaktadır. Göz kuruluğuna en sık neden olan diğer etmen ise, göz kaslarından kaynaklanmaktadır. Göz kasları sürekli ekrana bakmaktan dolayı spazm geçirebilir ve bu da bulanık görmeye neden olur. Ayrıca ofis ortamında kullanılan aydınlatmanın, havalandırma ve klima özelliklerinin de açısından oldukça önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Ekrandan kaynaklanabilecek göz rahatsızlıklarını önlemek için öncelikle kullanılan ekranın parlaklığı iyi ayarlanmalı, uzun süreli ekrana bakmaktan kaçınarak arada bir gözleri daha uzak bir mesafeye odaklamalı ve belli aralıklarla göz muayenesi olmalıdır.
Bunun yanı sıra, göz rahatsızlığının hipermetrop, miyop ya da astigmat gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabileceğini de unutmamak ve bu tür problemler için mutlaka bir göz doktoruna muayene olmak gerektiğini de söylemekte yarar var.
Ofis çalışanlarının gözlerinin kurumasına neden olan önemli etmenlerden bir diğeri de, kontakt lens kullanımı olabilir çünkü kontakt lens, kuruluk ve batma problemini daha da artırabilir. Bu nedenle ofiste çalışırken kontakt lens yerine gözlük kullanmanın çok daha iyi bir fikir olduğunu söylemek gerekir.
Bazı durumlarda göz kuruluğunun nedeni yukarıdaki etmenlerin dışında gözyaşı sıvısının azlığından da kaynaklanabilir. Gözyaşı sıvısının az olup olmadığını anlamak içinse, bazı fonksiyon testleri yaptırılabilir. Gözyaşı sıvısının az olması problemini ortadan kaldırmak içinse, suni gözyaşı içeren göz damlaları kullanmak yeterlidir.
Ofiste göz sağlığını korumanın en önemli kurallarından biri de gözün ekrana olan mesafesinin en az 50-60 cm arasında olması ve ekranın göz seviyesinde olması gerekir.
Ayrıca göz sağlığı açısından florasan aydınlatma ve aşırı aydınlatmadan da uzak durulması gerektiğinin mutlaka altını çizmekte oldukça önemlidir.
Yine saatler boyunca ofiste yoğun çalışan kişilerin 20-30 dakikada bir mola verilmesi de arasındadır. Ayrıca zaman zaman gözleri bilinçli bir şekilde kırparak göz yüzeyinin nemlenmesi de sağlanabilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.