Odaklanma Sorunu Tedavisi

Odaklanma Sorunu Tedavisi

Tedavisi

Derslerimizi, iş hayatımızı ve günlük yaşamımızı ciddi şekilde olumsuz etkileyen odaklanma sorunu nedir? Ne gibi olumsuzluklara sebebiyet verir ve nasıl yapılır bu yazımızda ayrıntılı değinmek istiyoruz. Genel olarak , konsantrasyon bozukluğu vb. çeşitli isimlerlede nitelendirilen bu rahatsızlığa sahip olan kişiler odaklandıkları nesne veya unsura uzun süre bağlı kalamazlar. Bu kişiler odaklandıkları işin sonunu getirememekte ve başarı elde edememektedirler. Ayrıca bu kişilerde sürekli olarak bir unutkanlık ve dalgınlık hali kendini göstermektedir. Bu durum sonucunda ise sakarlık vb. olumsuzluklarla sonuçlanabilen davranışlar ortaya çıkmaktadır. Odaklanma sorunu yaşayan kişiler kendileri dışında çevresindeki olaylara çok fazla dikkat verebilirler. Bu kişilerin hayatlarında yoğun bir düzensizlik hali hakim olabilmektedir. Ayrıca kişiler arası ilişkilerinde de çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir.

Neden Kaynaklanır;

Konsantrasyon ve ilgi eksikliği sorunlarının çok farklı sebepleri olabilmektedir. Hormonal bozukluklar, duyu organlarında yaşanan rahatsızlıklar, psikolojik faktörler ve çeşitli sebeplerle ortaya çıkan yoğun stres hali odaklanma sorunun nedenleri içerisinde yer alabilmektedir.

Tedavi Süreci Nasıl Gerçekleşir;

Odaklanma sorunu çeken kişilerin tedavisi yapılırken ilk olarak sorunun asıl kaynağı saptanmaya çalışılmaktadır. Bu sorunun temel nedeni tespit edildikten sonra tedavi sürecinde kişinin çevresinde bulunanların destekleyici yönde olmaları gerekmektedir. Kişinin yakın çevresi odaklanma sorununu bir umursamazlık olarak değil de bir rahatsızlık olarak görmeli ve kişiye tedavi edici yönde teşvik verici olmalıdır.
İkinci aşamada odaklanma sorunu yaşayan kişilere çeşitli küçük görevler verilmeli ve bu görevleri yerine getirmesi istenmelidir. Verilecek görevler kişinin rahatlıkla ve zevkle yapabileceği görevlerle başlayıp giderek zorlaştırılmalıdır. Kimi zamanlarda kişiye bulmaca çözme, satranç oynama gibi konsantrasyonu arttırıcı görevler verilmelidir.
Kişi zamanla odaklanma sorunun yok olmaya başladığını ve konsantrasyon düzeyinin yükseldiği fark ettiğinde kendini teşvik amaçlı olarak ödüllendirebilir. Ayrıca odaklanma sorunu tedavisi için mücadele eden kişi bunu yakın çevresinde rahatlıkla dile getirebilmeli ve zorunlu durumlarda onlardan destek alabilmelidir. Şayet tüm çabalara rağmen odaklanma sorunu ortadan kalkmaz ise kişi etkili tedavi için uzman bir psikologdan yardım alabilir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.