Müziğin Kalbi Tedavi Edici Yönü Nedir?

Müziğin Kalbi Tedavi Edici Yönü Nedir?

Müziğin Kalbi Tedavi Edici Yönü Nedir?

, yüzyıllardır tıpta uygulanan başarılı bir yöntemdir. Anadolu’da da değişik medeniyetlerce kullanılmış olduğu bilinmektedir.

  ile ilgili birçok araştırma bulunmaktadır. J. White 1999 yılında yayınladığı çalışmasında, kalp krizi sonrası günde 30 dakika müzik dinleyen hastalarda heyecan ve korkunun fazla oranda azaldığını, kalp ve nefes alma hızında ise bir düşüş yaşandığını bulgulamıştır. 1996 yılında yayınladığı çalışmasında ise, bypass sonrası müzik dinleyen grupta ağrının azaldığını ve ameliyat sonrası hastanede kalma süresinin kısaldığını ortaya çıkarmıştır. Bu demek oluyor ki; müzik dinletilen grup daha çabuk iyileşip, hastaneden daha çabuk taburcu edilmiştir.

Özelikle doğadan gelen sesler, hastaları oldukça rahatlatır. Sahile vuran dalgaların sesleri, kuşların sesi ve su sesi en rahatlatıcı seslerdir. Bu sesler sayesinde, uyku düzeni korunur, tansiyon seviyesi düşer, kalp hızında yavaşlama görülür ve depresyon bulguları zayıflar.  arasında, güçlü bir bağ vardır.

Anjiyo öncesi, her hastaya sakinleştirici ilaç verilir. Bilinen bir gerçek ise; verilen ilaçlar kadar, müziğinde hastalar üzerinde sakinleştirici etkisi olduğudur. Anjiyo öncesi, ilaç alarak sakinleşmemiş hastalara, daha çok ilaç vermek yerine müzik dinletmek daha doğal bir yöntem olacaktır. Mevlevi müziği ve klasik müzik, özellikle rahatlamak için son derece idealdir.

Stresi azaltmak için, işten eve gelindiğinde, her gece yarım saat sevilen bir müziği veya doğa seslerini dinleyebilirsiniz. Bu sırada, hoşunuza giden görüntüleri hayal ederek huzur bulabilirsiniz. Buna kas gevşetme teknikleri de ilave edilebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.