Morbit Obezite Tedavisi

Morbit Obezite Tedavisi

Sağlıklı bir yaşam sürmek adına günlük alınan enerji miktarının yapılan aktivitelerle harcanması ve vücutta bir denge kurulması gereklidir. Ancak bu denge tam tersi yönde yani alınan enerji yakılan enerjiden fazla olduğunda bir süre sonra kişi olması gereken kilo aralığının üstüne çıkacaktır. Bu şekilde sağlıklı yaşamak tabi ki mümkündür. Ancak az miktarda olan bu kilo fazlalığı sürekli olarak artış gösterdiğinde kişi artık şişman kategorisinde yer alacak ve çeşitli sağlık problemleriyle birlikte aşırı şişmanlık söz konusu olduğunda ölüme varan ciddi sıkıntılar doğabilecektir. İşte şişmanlığın bu evresine tıp dünyasında morbit denmekte olup, estetik bozukluğun yanı sıra bu aşamadaki bireyin pek çok sağlık probleminin var oluşundan ötürü hızlıca tedavi edilmesi gereklidir. Peki,

Morbit Obezite Tedavisi nasıl yapılır?

Cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler olarak hastalığın tedavisi mümkündür. Ancak cerrahi dışı yöntemler yani diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi uzun vadede hastaya kilo verdirebilir ve verilen kilolar en ufal bir rahatlama sonucunda hızla geri alınma ihtimali taşır. Dolayısıyla morbit obezite hastaları için cerrahi dışı yöntemlerde hedeflenen başarının elde edilmesi çoğu zaman güç olmaktadır. Çünkü cerrahi dışı tedavide tamamen hastanın doktor önerisiyle hareket etmesi ve yaptığı ihmaller sonucunda tedavinin tamamının boşa çıkması anlamına gelecektir.

Bu nedenle Obezite hastalığında morbit adı verilen son evreye gelindiğinde cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Tabi ki hastaya cerrahi yöntem uygulanabilmesi için bazı koşulların oluşması gereklidir. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Obezite hastalığının en az 3 yıldır var olması gereklidir.
  • Hasta vücut kitle indeksi 40 olmalıdır.
  • Hasta 18 ila 60 yaş aralığında olmalıdır.
  • Uyuşturucu, alkol, ilaç ve benzeri kötü bir alışkanlığı olmamalıdır.
  • Kabul edilen bir ameliyat tehlikesinin olması gereklidir.
  • Hastanın hormonsal bir sıkıntısı olmamalıdır.

Hasta üzerinde yapılan tetkikler verdiğimiz örneklerdeki gibi cerrahi müdahaleye yatkınlık gösteriyorsa heyet raporu ile birden fazla hekimin onayı alınarak hastanın ameliyat edilmesine karar verilmektedir. Yani şişman bir hasta ben ameliyat olmak istiyorum dediğinde tabi ki bu hastanın isteğiyle gelişecek bir durum değildir ve sadece gerekli koşullar oluştuğundan uzman hekimler tarafından yapılmasına karar verilen bir süreci içerir. Morbit obezite hastalarına uygulanan Tüp Mide Ameliyatı genellikle olumlu sonuç vermektedir. Dolayısıyla birçok hastada uygulanmakta ve yüksek oranlarda başarılı sonuca ulaşılmaktadır. Bu ameliyat yönteminde hastanın midesinin büyük bir kısmı kesilerek alınır ve genel hacminde ortalama %85’lik bir küçülme oluşturulur. Operasyon birçok kişi tarafından zor gibi algılansa da aslında uzman bir hekim tarafından yapıldığında hasta 3-4 gün içinde normal yaşamına dönmektedir. Ameliyatın ardından tabi ki hedef hastanın daha az besin tüketmesiyle erken doymasını sağlamaktır. Böylece beslenmesi düzene giren hastanın kısa vadede hızla kilo vermesi ve böylece vücudunun toparlanması amaçlanmaktadır.

Operasyonu takip eden 14 gün boyunca hasta sıvı ile beslenmeli ve ardından yumuşak gıdalara geçiş yaparak metabolizmasını alıştırması gereklidir. Eğer ki hastanın normal kilosu 60 olması gerekirken 160kg ise ameliyattan 1 yıl sonrasında 90 ila 100 kiloya kadar düşmesi beklenmektedir. Tabi ki bu süreçte doktorun önerisiyle hareket edilmesi oldukça önemlimdir. Bazı hastalarda ameliyat sonrasında hedeflenen kilo verimi gerçekleşmeyebilir ve ikinci bir ameliyat gerekebilir. Tabi ki bu çok nadir görülen bir durum olsa da var olduğu bilinmelidir. Hastanın vücuduna bağlı şekilde gerçekleşecek olan kilo azalmasında mutlaka hasta doktoruyla iletişim halinde olmalı ve tedavi sürecinde aksatmadan kontrollerini yaptırmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.