Mantolama Yaparken XPS mi EPS mi?

Mantolama Yaparken XPS mi EPS mi?

Yaparken XPS mi EPS mi?

Binalarımızda yıllardan beri ısı kayıpları yaşarız. Bu konuda hükümet çok kesin kararlar almaya başladı. Şu anda yeni yapılacak binalarda ısı yalıtım kesinlikle şart oldu. Eski binalarda ise 2017 yılına kadar herkes yaptırmak zorunda olacak.
Henüz daha bu işin başında olduğumuz için bu konuda bir çok acemilikler ve hatalar yapılmaktadır. Yoğun bir anlayışa göre mantolama yaparken sert köpük (XPS) kullanmak daha doğru olur. Ancak bu görüş son derece yanlış ve hatalıdır. Şimdi yumuşak köpük (EPS) ile sert köpük (XPS) arasındaki farkı teknik olarak anlatmaya çalışalım.

XPS Levhanın Özellikleri: (Yoğunluk 32)

XPS sert levhalar Karbondioksit gazı kullanılarak üretilir. Kütükler halinde imalatı yapılan levhalar daha sonra istenilen kalınlıklarda kesilir. Bu gazın özelliği ise uzun yıllar boyunca bünyeyi yavaş yavaş terk etmesidir. Yani siz XPS sert levha ile duvarınızı kaplarsanız, karbondioksit çıkışı devam edecektir ve bu da hacimsel olarak daralmaya sebep olacaktır. Hacim daraldığında ise duvarınızda bombeler ve eğrilmeler görülecek ve duvardan levhalar kalkmaya başlayacaktır.
XPS sert levhalar bir dezavantajı da şudur. Özellikle deprem bölgelerinde yada yer hareketlerinin çok olduğu yörelerde yan yana gelen levhalar sert oldukları için birbirlerini itecekler ve duvarda yine bombeler ve kalkmalar görülecektir.
XPS levhalar ancak çatılarda ve zeminlerde, parke altlarında yada darbeye maruz kalacak yerlerde kullanılmalıdır.
Nefes alma yeteneği düşüktür.

EPS Yumuşak Levhanın Özellikleri: (Yoğunluk 16)

EPS yalıtım levhaları Pentan gazı ile üretilirler. Bu gaz, üretim aşamasından 2 saat sonra bünyeyi tamamen terk eder. Yani EPS levha bundan sonra hacimsel olarak hiçbir kayba uğramaz.
EPS levhalar yumuşak olduğu için hareketli olan yerlerde levhalar darbeyi adeta bir amortisör gibi emecektir. Bu yüzden yüzeyde herhangi bir bozulma görülmeyecektir.
Nefes alma özelliği çok yüksektir.
Mantolamada başarılı olmak için levha kalınlıkları ne kadar yüksek olursa ısı yalıtımındaki başarı o oranda artacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp
« Önceki yazı