Mantolama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mantolama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mantolama Nedir?

İnsanlar gibi içinde yaşanılan binalarda zaman içinde yaşlanmakta ve bakıma, onarıma ihtiyaç duymaktadır. Binalarımızın iç bakımını oluşturan boyalama, kağıt süsleme, parke döşeme gibi işlemler düzenli yapılmasına rağmen dış bakımını oluşturan mantolama işlemi ise sürekli ertelenmektedir.

Binalara sadece boya yapmak ya da yaptırmak yeterli değil. Birde rutubet sorunu yaşıyorsak çok kısa vadeli bir çözüm oluyor. Harcadığımız paralara da yazık. Hem kendi sağlığımız hem de binamızın sağlığı için ısı yalıtımı şart. Hem bütçenizi zorlamayacak, uzun vadeli tasarruflar sağlayacağınız sistem mantolamadır.

Mantolamada esas amaç; dışarıdaki sıcak/soğuk havanın içeri girmesini, içerideki sıcak/soğuk havanın dışarı çıkmasını engellemek. Bu sayede faturalardaki düşüşü fark edeceksiniz.

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama esnasında binanıza ayrıntılı bir de bakım yapılmakta esas. Öncelikle binanızda rutubetten kabarmış duvarlarınız düzeltilmekte. Daha sonra ısı yalıtımözelliği olan yapıştırıcılar ile straforlar yapıştırılmakta ve tam garantili olması için m2 ye minimum 6 adet mantolama dübeli atılmakta. Bu kattan sonra ise fileli sıva yapılır ki duvarlarda çatlak oluşmasın. Ama lütfen ısıya dayanıklı file kullanın ki yaz aylarında sıcakta duvarların içerisinde fileler erimesin. Daha sonra ki katta ise dekoratif yani mineral sıva uygulanıyor. Amacı ise hem yüzeyin daha şık hem de dekoratif görünmesini sağlıyor. Bu kattan sonra ise boya astarı uygulanmakta. Sıra geldi en güzel bölüme. Burada tercih tamamen size ait. Zevkinize göre hangi rengi istiyorsanız seçin. Binanızın son rötuşları gerçekleşiyor aslında. Yeni eviniz hayırlı olsun. Sanki binanız sıfır gibi oldu desek yeridir. Eğer biraz daha şık olsun isterseniz sınırsız çeşitte şık pencere kapı söveleri, köşe taşları, payandalar, kilit taşları, kat silmeleri var. Hazır yaptırırken onlar da aradan çıksın. Zevkinize göre seçin. Sonra karşıdan bakın aradaki dev farkı o zaman anlayacaksınız.

 

Mantolama Sonrası

 

Hem kendi sağlığınız için hem de binanızın sağlığı için çok büyük bir adım attınız. Eviniz artık yaz aylarında daha serin, kış aylarında ise daha sıcak olacak. Rutubetten de kurtuldunuz artık böyle bir sorununuz kalmadı. Duvar kâğıdı istiyordunuz ama yaptıramıyor muydunuz? Artık yaptırabilirsiniz. Çünkü duvarlarınızda rutubet sorunu kalmadı. Kupkuru yeşermeyen duvarlarınız var artık.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.