Lpgli Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Lpgli Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Lpgli Araçlarda

Araba almak ayrı bir dert, aldığın arabaya binebilmek ise apayrı bir derttir. Önce araba almak için gece gündüz demeden aralıksız çalışır para biriktirirsin. Sonra uzunuzun eşe dosta ve internete sorarak iyi bir araba markasını veya modelini araştırırsın. Aklındaki kriterleri belirledikten sonra sorunsuz bir araba alabilmeyi başarabildiyseniz ne mutlu size.

Ancak bütün iş iyi bir araba almak ile bitmiyor ki, bunun bakımı, sigortası, kaskosu derken üzerinize biraz daha fazla yük binmeye başlıyor. Ama en büyük yük, hiç şüphesiz yakıt masrafları oluyor.

Zaten yıllardır, enerji anlamında dışa bağımlı yaşayan bir ülke olmaktan kurtulmayı bir türlü başaramadık. Bu sebeple araçlarımız için kullandığımız yakıtlar, zaman zaman bize çok maliyetli oluyor. Bu maliyetten kurtulmanın en kolay yolu ise az yakan bir araca binmek.

Peki li nasıl sağlanır? Öncelikle aracınızın bakımlarını her zaman düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Bu sadece yakıt tasarrufunda değil, aracınız için her meselede böyledir. Ayrıca lpg’li araçlarda ateşleme sistemi çok önemlidir. Eğer ateşleme sisteminizde bir arıza varsa, aracınızın yaktığı lpg miktarı artar.

Araçların ateşleme sistemi genel olarsak 3 kısımdan oluşur. Bunlar, bujiler, bobin kabloları ve bobindir. Eğer aracınızın bu üç aksamından birisinde arıza varsa araç lpg’yi tam olarak yakamaz ve çok fazla yakıt tüketmeye başlar. Eğer aracınız kullanırken araç özellikle kalkış ve vites değişimlerinden sonra itekleme yaparsa çok yüksek bir ihtimal ateşlemede sıkıntı vardır. Mutlaka servisinize götürün. Bunlardan en pahalısı bobin, en ucuzu ise bujilerdir. Artık karşılayacağınız masraf, şansınıza kalmıştır.

Yakıt tasarrufunda bir başka önemli faktör ise aracınızın egzozunun patlak olmamasıdır. patlak egzoz daha fazla yakıt tüketir. Aracınızı mutlaka, iyi bir egzozcuya götürün. Ekstradan masraf çıkartmasın size.

Uzun yolda araç ile yol alırken, motor devrinizi 2500’de sabit tutmaya çalışın. Çünkü 2500 devirde ayağınız sabit kaldığında, aynı depoyla daha fazla yol aldığınızı göreceksiniz. Gerek şehir içinde, gerekse şehir dışında, araç kullanırken ışıklara yaklaştığınızda hemen frene basmayın. Ayağınızı gazdan çekerek, arabanın kendi halinde gidişini bekleyin. Daha az gaza bastığınız için araç daha az yakıt tüketecektir.

Araçlarda yakıt tasarrufunu etkileyen bir başka faktör ise tekerleklerdir. Burada 3 noktaya dikkat çekelim.

Birincisi lastiklerin havası önerilen basınçta olmalıdır. Yoksa araç, sönük tekerle yol almak için daha fazla performans sergiler ve doğal daha çok yakar.

İkinci nokta tüm tekerleklerin hava basıncının aynı olmasıdır. (ön ve arka tekerler biraz farklı olur; ama ön tekerler kendi arasında arka tekerler kendi arasında eşit olmalı)

Son olarak, eski lastikler hem güvenli değildir, hem de yakıt için ekonomik değildir.

Yakıt tasarrufunda önemli olan bir başka husus ise lpg markasını iyi tercih etmeniz olacaktır. Yaygın servis ağı bulunan, parçası kolay temin edilen firmaları tercih etmeniz önemlidir.

Şimdi burada, size tüm bu söylediklerimizden daha önemli bir noktayı söylemek istiyoruz. Buraya yazdıklarımızın hepsi de sizlere yakıt tasarrufu sağlar. Ama gerçekten de aracınızda ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlamak istiyorsanız, size asıl tavsiyemiz, aracınıza daha az binerek tasarrufu etmeye çalışınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.