Lityum-İyon Pillerin Avantajları ve Dezavantajları

Lityum-İyon Pillerin Avantajları ve Dezavantajları

Lityum-İyon

Lityum-iyon pillerin avantajları ve dezavantajları hakkında, birçok yayın organında çok fazla şey söylenmekte ve bu da doğal olarak insanların kafasında bu pillerle ilgili soruların oluşturmasına neden olmaktadır. 1970’lerin başından itibaren mevcut bir teknolojiyken, Sony tarafından ticari amaçlı olarak ilk kez piyasa sürülmesi 1985 sonrasında gerçekleşmiştir. Piller, muhtemelen, teknolojik devrimin isimsiz kahramanlarıdırlar. Piller sayesinde tamamen mobil ve çok daha uzun süre kullanılabilen cihazları kullanmak mümkün hale gelmiştir. , cihazların çoğunda öncelikli olarak tercih edilmiştir ve bu durum onların yerini daha gelişmiş ve temiz bir pil olan lityum-iyon piller alana kadar sürmüştür. Bu yeniden şarj edilebilir piller, daha eski lityum pillerde kullanılmış olan metalik lityumun yerini almıştır. Bu piller, geleneksel pillerden çok daha fazla çevre dostu ve etkilidirler. Lityum-iyon piller, şu an ayrıca ticari elektronikle de büyük ölçüde eşanlamlıdırlar. Şimdi lityum-iyon pillerin avantajları ve dezavantajlarına daha yakından bakalım.

Lityum-iyon Pillerin Avantajları

  • Yüksek Enerji Yoğunluğu

Lityum-iyon pillerin avantajlarından ilki, bu pillerin yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmasıdır. Bunun esas anlamı ise, hantal olmaksızın yüksek bir güç kapasitesine sahip olmalarıdır. Bu özellik, telefon vb. ürünlerin endüstrisinde bu pillerin çok popüler olmasının da ana nedenlerinden biridir.

  • Düşük Oranda Bakım

Bu pillerin en iyi yönlerinden biri de diğer pillerin aksine, bakıma çok az ihtiyaç duymalarıdır. Lityum-iyon piller genellikle, insan müdahalesine gerek duymayan iyi bir enerji yönetim sistemine sahip olmalarına rağmen, bakımın tümü de eşit olarak şarj edilmiş pil şarj ünitesinin tüm hücrelerinin garanti altına alınmasını zorunlu kılmaktadır.

  • Düşük Oranda Kendi Kendine Boşalma

Tüm piller elektrikle bağı kesildiği andan itibaren güç kaybetmeye meyillidirler. Lityum-iyon bataryalar, diğer bataryalarla kıyaslandığında daha düşük deşarj olma oranına sahiptirler. Bu yüzden, eğer eşit kapasiteye sahip bir nikel-kadmiyum pil ile lityum- tam olarak şarj edilirse ve her ikisi de kullanılmadan bekletilirse, lityum-iyon pilin diğere pile göre şarjını çok daha fazla muhafaza ettiği görülecektir.

  • Hızlı Şarj Olma

Lityum-iyon bataryalar, diğer şarj edilebilir bataryaların şarj olduğu sürenin sadece ufak bir bölümü kadar sürede şarj olabilirler. Özellikle sık şarj edilmesi gereken cihaz ve aletlerde, lityum-iyon pillerin diğer pillere göre tercih edilmesinin temel nedenlerinden biri budur.

  • Küçük ve Hafif Olma

Lityum-iyon pillerin göreceli olarak ağırlığının az ve boyutunun küçük olması bu pillere, küçük ve ağırlığı az olan cihazlara güç sağlama olanağı verir. Elektrikli arabalar ve golf arabaları gibi daha küçük araçlara güç sağlamada da bu pillerin kullanılması, otomobil endüstrisinin de bu pilleri kullanmasının nedenlerinden biridir. Bunun yanı sıra, bu piller uzay uygulamalarında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar.

  • Uzun Ömürlülük

Lityum-iyon pilleri çoğu cihaz için mükemmel yapan şey, pil ömrü sonlanmadan önce uzun süre kullanılabilmeleridir. Bu pillerin kullanım kapasiteleri kayda değer şekilde düşmeden önce tekrar tekrar şarj edilebilmektedirler.

Lityum-iyon Pillerin Dezavantajları

  • Pahalılık

Lityum-iyon pillerin üretimi üretildiği şeye göre değişebilir ve pahalı olabilir. Bu pillerin tüm üretim maliyetinin, nikel-kadmiyum pillerden %40 civarında daha fazla olduğu söylenebilir.

  • Nakliye Problemleri

Lityum-iyon pillerin dezavantajlarından sonuncusu ise, nakliye sorunudur. Az sayıda pil uçak valizleriyle birlikte taşınabilmesine rağmen, birçok sınırlama özellikle büyük miktarlarda lityum-iyon pilin taşınmasında sorun yaratmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.