Küba Hakkında Herşey

Küba Hakkında Herşey

Hakkında Herşey

Küba, adalardan oluşan bir ülke olup Atlantik Okyanusu, Karayip Denizi ve Meksika Körfezinin birleştiği noktada bulunuyor. Puroları ile ünlü ve tropikal bir iklime sahip olan Küba’nın başkenti Havana’dır. Halk genellikle balıkçılık ve hayvancılıkla geçinir.

Dünyada en çok turist çeken ülkelerden birisi olan Küba, ölmeden önce görülmesi gereken ülkelerden birisidir. Özellikle Avrupa’dan ve yurdumuzdan pek çok sayıda turist bu ülkeyi ziyaret etmektedir. Sokaklarda 1940 ve 1950 yıllarından kalma artık antika sayılan Chrysler, Ford, General Motors otomobiller, zamanda yolculuk yaptığınız izlenimini veriyor.

Binalar oldukça eski ve harabeye dönmüş durumda olmasına rağmen mimari tarzları ile muhteşem bir görüntüye sahipler. Küba’da başta Havana olmak üzere gideceğiniz her yer özellikle fotoğraf sanatçıları için bir cennet konumunda bulunuyor.

Lokantalar ve barlar genellikle sokaklara sandalye ve taburelerini çıkarıyorlar. Bu lokantalarda, deniz ürünleri, kızarmış muz, haşlanmış patates ve siyah fasulyeli pilavla birlikte salata olarak lahana servis ediliyor. İnanılmaz deneyimler yaşayabileceğiniz Küba, İspanyol ve Afrika etkisini üzerinde taşıyan bir ülke. Edebiyat, müzik ve dans alanında oldukça iyi sanatçıları mevcut.

1950’li yıllarda Arjantinli ünlü devrimci Che Guevara ve ülkedeki diktatör Batista’yı devirmek isteyen bir örgütün lideri olan Fidel Castro birlikte bir gerilla hareketi başlattılar. Batista’nın birliklerine darbe indiren ve Küba’dan kaçmasına sebep olan iki arkadaş yeni bir yönetim kurdu. Daha sonra Fidel Castro ile birlikte ülke yönetimini yeniden yapılandırdılar. Che Guevara 1967 yılında öldürüldü Fidel Castro’nun yaşlılık sebebiyle yönetimi kardeşine devretmesi ve Amerika’nın uyguladığı ambargo yüzünden ülke yoksulluk içinde kıvranmakta ve 50 yıl önceki hayatı yaşamaktadır.

Sokaklarda dikkati çeken bir başka nokta ise canlı müzik yapan sokak şarkıcıları. Castro ile birlikte ülkenin bağımsızlığa kavuşması için çalışan Che Guevara ile ilgili pek çok şarkı bestelenmiş. En ünlüsü ve herkesin bildiği “Commandante Che Guevara”ya eşlik edebilir ve sokaklarda dans edebilirsiniz.

İnsanlar evlerinin sokağa bakan odalarının pencerelerini bir vitrin haline getirip yaptıkları, dantelleri, el işlemelerini, suluboya tabloları ve turistlerin hoşuna gidecek ufak tefek hediyelik eşyaları satıyorlar. Aynı şekilde evde yaptıkları yemekler, pencereden dışarıya koydukları küçük tabure ve masalarda turistler tarafından az bir para karşılığında yenebiliyor.

Amerika’nın uyguladığı ambargo hafifleyerek de olsa devam ettiği için Küba 1950’lerde kalmış bir ülke, fakat insanlar mutlu görünüyor. Müzik eşliğinde sokaklarda sizinle birlikte dans edebiliyorlar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.