Köstebekler Nasıl Hayvanlardır?

Köstebekler Nasıl Hayvanlardır?

?

 

gözleri körelmiş veya zamanla fazla kullanılmadığından deri altında kalmış hayvanlardır. Bu hayvanlar toprakları kazarak, eşeleyerek toprak altında yaşarlar. Ağız ve burunları uzun, gövdeleri silindir biçimindedir. Ön ayakları özellikle toprağı daha rahat kazmaları için kürek şeklinde genişlemiştir. Ayrıca bu hayvanlar toprak altında sessiz bir ortamda yaşadıklarından mıdır bilinmez; kulak kepçeleri yoktur.

Ön ve arka ayaklarında beşer parmak bulunmaktadır. Bu parmaklar da yine kazmaya yardımcı olması amacıyla uzun ve sivri uçludur. Aynı zamanda serttir. Postlarında sık ve kısa kıllar bulunmaktadır. Diş yapıları sivrifarelere oranla daha sivri ve ilkeldir. Hepsi toprak altındaki çok karmaşık yuvalarda yaşarlar. Aynen karıncalar gibi yuvalarının ağız kısmında bol miktarda toprak biriktirirler. Bu yuva biçimi onların tanınmalarını sağlamaktadır.

Köstebekler Nasıl Hayvanlardır?  Köstebekler Nasıl Hayvanlardır?
Köstebekler kordalı memeli hayvanlardan olup böcekçiller takımındandır. Büyük çin köstebeğinden tutunda narin sivri köstebeğe kadar birçok farklı cins ve sınıflarda bulunurlar. Bu hayvanlar çoğu ülkede tarımsal olarak zararlı olarak görülmektedir.Fakat Almanya vb. bazı ülkelerde de koruma altına alınmışlardır. Köstebeklerin zararlı görülmesinin sebebi tarla arazilerinde tüneller kazarak bitkilere zarar vermekte ve verim oranını aşırı derecede düşürmektedirler. Ayrıca tünelleri yılanlar ve fareler için iyi bir yuva ve barınak olabilmektedir. Aynı zamanda bu yuvalarda gelincik ve değişik fare türleri yaşarken bitkilere zarar vermektedir. Ayrıca bu hayvanlar bazı çiçeklendirilmiş alanlarda kuyular kazarak buralarda üremektedirler ve estetik olarak kötü bir görüntü oluştururlar.

Köstebekler Nasıl Hayvanlardır?

Köstebekler için çeşitli zehirli maddeler ve tuzaklar kurulup sayıları azaltılmaktadır. Fakat doğal dengenin bozulmasına sebep olan bu davranış ilerde başka hayvanların sorun olarak tekrar karşımıza çıkmasına sebep olacaktır. Ayrıca bozulan doğal denge dünyanın geleceğini tehlikeye atmaktadır ki; zaten dünyanın dengesinin her geçen gün giderek bozulduğuna şahit oluyoruz.Köstebekler Nasıl Hayvanlardır?

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.