Kontakt Lens Nedir?

Kontakt Lens Nedir?

Görüntü açısından, özgüven ve özgürlük sağlayan kontakt lensler günümüzde insanların birçoğu kullanmaktadır. Kolay kullanım imkânı ve çeşit zenginliği ile kontakt lensler çok fazla kullanılır olmuştur. Görme bozukluğunu engellemek ve göz rengi seçiminde kontakt lensler kullanılmaktadır. Kontakt lensler gözbebeğinin önünü kaplayan cam lenslerden üretilmiş olup günümüzde bu ince plastik kornea lensler ileri teknoloji ile büyük bir evrim geçirmiştir. Göz yapısına en uygun kontakt lens seçimi kontakt uzman göz doktoruna muayene olup lens sahibi olabilirsiniz. Ayrıca muayenede lens tipi, derecesi,  çapı ve taban eğrisi belirlenir. Uyumlu olması için lensin hareketi, ortalaması ve dengesi incelenir.

Lens Kullanımının Avantajları Nelerdir?

  • Gözlüklere göre görüş alanı genişler.
  • Kenar görüntüyü engellemek için çerçevesi bulunmamaktadır.
  • Gözlükten daha net derinlik algılar.
  • Doğal bir görünüşe sahiptir.
  • Gözlük kullanımında yaşanan kırılma, ıslanma, buğulanma sorunları yaşanmaz.
  • Kulak ve burunda ağrı oluşmaz.
  • Spor faaliyetlerinde kolay kullanım sağlar.
  • Meslek amaçlı kullanılan maskelere engel olmaz.

Kontakt Lens Kullanımı Nasıldır?

Lens takma yöntemi; Lens kutusundan çıkarılır. Lensin iç ve dış yüzeyinin doğruluğuna dikkat edilir. Kenarların yukarı bakması önemli bir unsurdur. Göz kapağınızı kaşınıza doğru sol orta parmağınız yardımı ile kaldırınız. Lensi sağ işaret parmağınızın üzerine koyup göz kapağınızı sağ orta parmağınız ile aşağıya çekiniz. Lensi işaret parmağınız ile gözün ortasına hafifçe yerleştiriniz.  Lensin yerine tam olarak oturduğundan emin olunuz. Sol lens içinde aynı işlemi uygulayınız.

Lens çıkarma yöntemi; Ellerinizin temiz ve kuru olduğundan emin olunuz. Gözler yukarı bakarken göz kapağını yukarı doğru sol elinizle alt göz kapağınızı sağ elinizin orta parmağı ile sabit tutarken lensin alt kenarına işaret parmağınızı yerleştirin. İşaret parmağınızla gözün renkli kısmından aşağıya doğru lensi kaydırınız. İşaret parmağı ve başparmağınızla hafifçe sıkıştırarak çıkarınız. Tırnakların lense zarar vereceğini unutmayarak tırnaklarınızın göz ile temasını engelleyiniz.

Lens temizliği ve bakımı; Öncelikle lens bakım malzemelerini temin ediniz. Yüzeyin temiz ve düz olmasına özen gösteriniz. Lensleri tutmadan önce kimyasal madde içermeyen sabun ile yıkayıp durulayınız. Avucunuza lensi alın ve lensin üzerine az miktarda solüsyon damlatınız. Lensin iki yüzünü tırnağınızı değdirmeden işaret parmağınız yardımı ile hafifçe ovalayınız. Lensin üzerindeki depozit ve toz tabakasının akıp gitmesi için her temizlikten sonra durulamak önemli bir etkendir.

Lenslerin Dezenfeksiyon; Lensleri saklama kabına uygun bir şekilde yerleştirin. Solüsyonun lenslerin üzerini kapatmasına özen gösterin. Kapağın kapandığına emin olunuz. Lensleri kabında dört saatten az bulundurmamaya çalışın. Tahrişe ve enfeksiyona neden olan mikroorganizmalara engel olmak için her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesine özen gösteriniz.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt lensler gaz geçirgen sert ve yumuşak lensler olarak ikiye ayrılır. Çoğunlukla yumuşak lensler kullanılmakla birlikte bazı durumlarda gaz geçirgen sert lenslerinde kullanımı mümkündür.

Yumuşak Lensler; Hipermetrop, miyop, presbiyop, astigmat gibi yakın okuma zorluğu olan görme sorunlarının düzeltilmesi mümkündür. Yumuşak kontakt lensler su tutabilen yumuşak maddelerden yapılmış olup ince ve esnek bir yapıya sahiptir. Değişik tipleri vardır. Çeşitli kullanım süreleri mevcuttur.

Sert Kontakt Lensler; Yumuşak lenslerin kullanıldığı durumlarda da kullanılabilir. Yüksek ve düzensiz astigmatı olan kişilerde oldukça kullanışlıdır. Bu adı almasının sebebi göze oksijen geçişine izin vermesidir.

Renkli Kontakt Lensler; Renkli kontakt lensler de diğer lensler kadar bilindik bir lens çeşididir. Görme bozukluğunu düzeltmekle birlikte değişik renkleri de bulunmaktadır. Yakın ve uzak için ayrı ayrı gözlük kullanımını engeller.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.