Kızılay Hakkında Bilgi

Kızılay Hakkında Bilgi

Kızılay Hakkında Bilgi

Kızılay, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında meydana gelen her türlü salgın hastalık, yangın, deprem, savaş, su baskını gibi olağanüstü durumlarda insanlara yardım eden ve onlara yalnızca ilaç değil aynı zamanda giyecek, yiyecek, çadır ve benzeri yardımlarda bulunan, insanlara karşılık görmeden bağış sağlayan bir kurumdur. Kurum, 1868 yılında Türk Kızılay Derneği olarak kuruldu. Daha sonrasında adı değişmiş olsa da verdiği hizmetlerin hiçbiri değişmemiştir ve 1935 yılında da ismi Türkiye Kızılay Cemiyeti olarak değişerek hizmetlerine devam etmiştir. Kızılay’ın ilk kurucuları olarak Hüseyin Hilmi Paşa, Dr. Abdullah Bey, Makro Paşa, Edhem Paşa, Della Suda Faik Paşa, Sedrar-ı Ekrem Ömer Paşa sayılabilmektedir. Bu kurumun ortaya çıkmasında yer alan en büyük etkenlerden bir tanesi de o dönemde meydana gelmekte olan savaşlar ve sonrasında ortaya çıkmış olan ihtiyaçlardır. Çünkü kızılay hakkında bilgi vermemiz gerekirse dönemin şartlarından dolayı Türk ordusu her türlü maddi ve manevi isteğe ihtiyaç duymuştur ve Kızılay’da elinden gelen her türlü yardımı askerlere götürerek amaçlarını yerine getirmiştir.

Ortaya çıkmakta olan her türlü doğal afet ya da felaketlerde insanların yardımlarına ilk olarak Kızılay koşmaktadır. Ortaya çıkan kötü koşullar sonrasında Kızılay ekipleri hızlı bir şekilde insanların nelere ihtiyaç duyduğu konusunda çalışmalarını yapar ve ardından da barınma, tedavi ve beslenme ile ilgili her türlü gereksinimi konusunda uzman olan ekipleri aracılığı ile gerçekleştirir. Üstelik bunu yalnızca yurtiçindeki değil, yurtdışındaki insanlar için de gerçekleştirir. Dünya üzerinde meydana gelen her türlü olumsuz durum sonrasında Kızılay, konusunda uzman ekipleri kısa süreler içerisinde o bölgelere gönderir ve yardım çalışmalarına başlar.

Kızılay yalnızca doğal afetlerde insanların yanında yer alan bir kuruluş değildir. Bunun yanı sıra toplumun bilinçlendirilmesi için pek çok farklı tarzda çalışmalara da imza atar. Kurum, hiçbir şekilde insanlar arasında fark gözetmez ve onların dertlerini, sıkıntılarını dindirmek adına çalışmalarına da hız kesmeden devam eder. Ayrıca Kızılay, dünya çapında dört yılda bir düzenlenmekte olan Milletlerarası Kızılhaç Konferansına katılarak yaptıklarını ve yapacaklarını dünya üzerindeki diğer yardım kurumlarına da anlatarak kendini oldukça başarılı bir şekilde tanıtmış olur.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.