Karında Asit Varlığı Nedir?

Karında Asit Varlığı Nedir?

Varlığı Nedir?

Karında asit varlığı halk arasında pek yaygın olarak görülen ancak tam olarak bilinmeyen, hala bir sır olarak bulunan mekanizması biraz karmaşık bir bulgudur. Direk olarak bir hastalık değildir aksine bir hastalık kapsamında bulunabilen bir durumdur. Genellikle karaciğer hastalıklarına bağlı olarak gözlenir ve kabaca karın boşluğunda sıvı birikmesi olarak gözlemlenebilir. Budd-chiari sendromu, siroz, hepatoseluler karsinom gibi çok değişik kategoride bulunan karaciğer hastalıkları temelde benzer mekanizmalar üzerinden karın boşluğunda sıvı birikimine yol açar. Karaciğerden kan götüren damarlar olan toplar damarların işlevini yerine getirememesi sonucu karaciğerde bulunan kanın organdan dışarıya gönderilememesi sonucunda damardan dışarıya sıvı kaçışı olur. Ancak karaciğerde sıvı birikmesi önce dalaktan ve bağırsaklardan gelen damarların da dolmasına ve sonuç olarak organ fonksiyon bozukluğuna kadar gidebilecek durumlar oluşturur.Tüm bu durumlar sanıldığı kadar kısa süreli gelişen durumlar değildir. Vücutta uzun süreli bulunan ve geçmeyen durumlarda gecikme olmadan doktora başvurulması tüm problemlerin erken teşhis edilmesini sağlayacaktır.

Akamayan kan organlarda biriktikten sonra gitgide kan basıncının artmasına ve bu artış neticesinde damardan dokular arası boşluklara sıvı kaçışına yol açacaktır. Aynı zamanda akamayan kan kendisine yeni yollar arayacak ve yeni ince damarlar oluşmaya başlayacaktır. Karında oluşan bu yeni damarlara “kollateral” denmektedir. Bacaklarda oluşan varislere benzer görüntü olusturabilmektedir. Bu sıvı kaçışı yalnızca karında olmaz aynı zamanda ayak ve bacaklarda da sıvı birikimi olur ve buna genel olarak ödem denir. Bir bacakta ödem olup olmadığını anlamanın en güzel yolu ayak bileğinin 10 santim kadar üstünde bacak iç yüzüne parmakla bastırıldığı zaman eğer parmağınızın izi hafif çökmeye sebep olmuşsa bu durumda ödem varlığından söz edilebilmesidir.

Karında asit olduğu durumda aynı zamanda Bacaklarda da ödem meydana gelebilmektedir. Damar dışına damla damla sızan bu sıvılar zamanla birleşir ve tüm karın boşluğunda yaygın olarak bulunabilir. Kişi yatakta döndüğü zaman yer değiştirir, öne doğru eğildigi zaman karnın ön kısmında toplanır. Kişi bu tür durumlarda rahatsızlık hissettiği zaman mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Hastanelerde bulunan dahiliye servisleri bu tür hastaların başvurabileceği servislerdir. Gastroenteroloji Anabilim dalı yine bu tür şikayetleri olan hastaların başvurabileceği bir üst daldır. Ayrıca bu hastalar genellikle az idrara çıkmaktan yakınırlar. Damar içindeki sıvı damar dışına çıktığı için vücut idrarla sıvı atımını azaltır. Bu durumda bir bardak su içtim ama doğru düzgün idrara çıkamadım gibi şikayetleri bulunabilir. Asit ilaç tedavisi uygulandığında geçebilen bir bulgudur. Bu nedenle asıl önemli olan asite neden olan gerçek rahatsızlığı bulmaktır.Eğer bu rahatsızlık saptanip tedavi edilmezse ne yazık ki tam tedavi yapılmış sayılmaz ve belli bir süre sonra tekrar şikayetler artabilir. Erken teşhisin önemi burada tekrar ortaya çıkmaktadır ne yazık ki sağlık söz konusu olduğunda doktora başvurmayıp ertelenirse ilerde geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Mümkün olan en kısa sürede hekime gidilmeli ve önerilen süreden erken doktora danışmadan tedavi yarım bırakılmamalıdır. Karında asit varlığı çağlar boyunca bütün coğrafyalarda gözlenen yaygın durumlardan biridir. Tıbbi bilgilerin bedeli ağır bilgiler olduğunu öğrenilene kadar pek çok insanın can kaybına uğradığı unutulmamalıdır. Bu nedenle bu bilgiler ışığında sunulan bütün tedaviler önemsemeli ve kıymeti bilinmelidir. İnsan sağlığı zaman kaybını hak etmemektedir.Bu nedenle mutlaka rahatsızlık hissedildiği durumlarda uygun hekimlere baş vurulmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.