Kalp Pilleri (PaceMaker)

Kalp Pilleri (PaceMaker)

Günümüzde toplu yaşam, sağlıksız beslenme, stres, doğadan uzaklaşma gibi birçok nedenden ötürü kişilerdeki kalp rahatsızlıkları oldukça küçük yaşlara kadar inmiştir. Lakin bu kalp sorunları az da olsa eski çağlarda da yaşanıyordu. Normal günlük yaşantımız esnasında kalbimizin düzenli bir ritmi vardır ve ritmin bozulması durumunda ciddi sorunlara yol açabildiği gibi ölümle sonuçlanması içten bile değildir. İşte tam bu noktada bozulan kalp ritmini eski normal ritmine gelmesini sağlayan cihazlara () denir. İlk ortaya çıkışından bu yana tarihsel gelişimini biraz daha yakından inceleyelim ki böyle hayati buluşlara imza atan kişilerin isimleri bizler tarafından tekrar okunmuş olsun.

İlk olarak statik elektriği depolayan Leyden Şisesi’ni 1744 yılında bulan Charles Kite olmuştur. Bu buluşu ile yeni ölmüş kişilere elektrik vererek deneyler yapmaya başlamış ve Kalp Pili’nin temellerini atmıştır. Uzunca bir süre gelişemeyen bu buluş 1820’de Dr. DeSanctis’in deneylerinde Volta Pili olarak bilinen cihaza dönüşmüştür. Lakin bu gelişmeler bile tam anlamıyla tıp dünyasında kullanıma geçilmesi için yeterli değildi ve hala üzerinde birçok bilim adamının çalışma yapmasına ihtiyaç vardı. Özellikle kalp yapısının daha iyi öğrenilmesi kalp kas sisteminin elektriğe nasıl tepkiler verdiğinin çok daha iyi bilinmesi gerekiyordu. Zira kanın pompalanmasını sağlayan kasların ve liflerin düzensiz çalışmasına kalp yetmezliği deniliyordu ancak çözüm hala üretilememişti. 1899 yılına gelindiğinde Dr.J.Mac Williams kalbi yeni durmuş birisine belirli sayıda elektrik sinyali verince kalbin tekrar çalışabildiğini buldu. 1932’de Dr.Albert Hyman ilk portatif kalp düzenleyicisini geliştirdi ve Hyman, bu cihaza Articificial Pacemaker yani Yapay Kalp Pili ismini vermiş oldu. 1952 yılında Dr. Paul Zoll ilk haricen takılabilen kalp düzenleyici geliştirdi. Prize takılı olarak hastanın dolaşmasını sağlayabilen bu düzenek Kalp Pillerini yeni bir boyuta taşımış oldu. Beş yıl sonra da Elektronik Mühendisi Earl Bakken tarafından civa piliyle çalışan taşınabilir kalp pili geliştirildi. 1958’de ise Rune Elmqvist tarafından insan vücudu içerisine yerleştirilebilen bir kalp pili yapıldı. Bu pilin takıldığı Arne Larsson 86 yaşına kadar yaşadı ve pilleri 26 kez yenilendi.

Yakın tarihe geldiğimiz zaman 1958 yılında Wilson Greatbatch tarafından lityum pil ile çalışan ilk kalp pili geliştirildi ve bu yeni nesil kalp pillerinin ortaya çıkışı kabul edilir. Bu düzenleyiciler Pil, Elektronik Devre, Kap, Konnektör Bloğu, Pil Kablosu (Lead) bölümlerinden oluşur. Gelişen teknoloji ile birlikte bu bölümlerin tasarım ve yapıları değişebilmektedir ve eskiye nazaran çok daha uzun süre değişmesi gerekmez. Hatta hastanın kalp rahatsızlığı durumuna göre kalp pillerinin tasarımı değişebilmekte daha küçük yapılarda ve daha düşük maliyetlerde üretilen cihazlar her geçen üretilmektedir. Uzun bir buluş süreci geçiren sağlık için gelişimine devam etmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.