İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenilir Mi?

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenilir Mi?

Bu konu her zaman her yerde tartışma konusu haline geliyor. Kimilerine göre bu işlem zararlı kimilerine göre ise tamamen insan hayatını kolaylaştıran ve insanlığın bu takım işlerde daha hızlı sonuçlar almasını sağlayan birşey. Gelin birde biz sizlere yazalım ve bu konuyu tartışalım…

İnternetten alışveriş yapmak güvenilir mi? Bu konu bana kalsa ”evet, internetten alışveriş yapmak güvenilirdir!” derim ama herkes benim bu görüşümü desteklemiyor. Medya da hergün yeni bir dolandırıcılık haberi görüyoruz değil mi? İşte insanlarda bu haberlere bakarak internetten alışveriş yapmak istemiyor. Bugün internet alışverişleri sayesin tren biletinizi, uçak biletinizi, otobüs biletinizi, giysilerini hatta eve yemek siparişi bile verebilirsiniz. İşte burada önemli olan hangi siteden alışveriş yaptığınız ve sitenin ne kadar güvenilir olduğudur. Bir site eğer bir şeyler satıyorsa o site de mutlaka ”https” başlığı mutlaka bulunması gerekir. Bu olay o site de girdiğiniz şifrelerin veya bilgilerin şifrelenmesi sağlar ve size güvenilir bir alışveriş sunar. Bir site de sadece https başlığının bulunması yeterli değildir birde hangi siteden alışveriş yaptığınız bu https’den daha önemlidir. Mesela alışveriş yapabileceğiniz belli başlı siteler vardır. Örneğin; sahibinden, yemeksepeti, hepsiburada, gittigidiyor, sanalpazar, defacto, tcdd vs. diye bunlar sıralanır yani devlet kurumu olan heryerden alışveriş yapabilirsiniz. Birde bu yukarıda bahsettiğimiz; ”hepsiburada” tarzı sitelerde ayrı bir güvenlik önlemi oluşturuluyor. Şimdi siz buradan bir eşya alırsanız ilk önce ödemenizi yapıyorsunuz fakat bu ödeme hepsiburada’nın havuzunda bekliyor, ürün size ulaştığı zaman ödeme karşı tarafa geçmiş oluyor. İşte bu da sitelerin başka bir güvenlik önlemidir.

İnternetten alışveriş yapmakta halen bir şüpheniz varsa hiç ellemeyin ve karıştırmayın bu işleri. Yukarıda da dediğimiz gibi internetten alışveriş yapmak bizlerce güvenilir ama ülkemizde bir çok insan yanlış bilgilendirildiğinden bu konuda çok fazla yanlış şeyler biliyor ve internetten alışveriş yapmanın güvenilir olmadığını söylüyor. Unutmadan sizlere şunu söyleyelim; ”Güvenmediğiniz sitelerin hiç birisinde kartınızın son kullanma tarihini, güvenlik şifresini bunları paylaşmayın yoksa kartınızdan her türlü para çekebilirler.”

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.