İnternetin En Hızlı Olduğu Ülkeler

İnternetin En Hızlı Olduğu Ülkeler

İnternetin En Hızlı Olduğu

Ülkemizde internetin çok pahalı olduğu ve hızlı olmadığıyla ilgili sürekli bir şikayet vardır. Dünyada ortalama internet hızı 2 mbps olarak ölçülmüştür. Bu durumda ülkemiz hız olarak bayağı yüksektir fakat bu seferde ücret konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Bu sürekli devam eden tartışmalara bir ışık tutması amacıyla gelin beraber dünyada internet ne durumda gözlemleyelim.

1-) Japonya

Dünyada şu an için Japonya’da bulunuyor. Japonya gelişmiş internet altyapısı sayesinde ülkesine ortalama 60 mbps internet sunmaktadır. Üstelik işin bizim açımızdan üzücü tarafı bu hızlı bağlantı için ayda yaklaşık Türk Lirası’yla 30Tl ödüyorlar. 60 mbps internet demek full hd bir filmi birkaç dakika içinde indirmek demek oluyor. Bunu hayal edebiliyor musunuz?

2-) Güney Kore

Bağlantı hızında olmasa da dosya indirme hızında Güney Kore birinciliği hak ediyor. Dünyada dosya indirme hız ortalaması 7 mbps olmasına rağmen Güney Kore’de 35 mbps hızla dosya indirebilirsiniz. Güney Kore fiyatlandırma olarak mbps başına 70 kuruş alıyor.

3-) Letonya

24 mbps hızıyla Letonya internet bağlantısı gelişmiş ülkeler arasında 3. sırada yer alıyor.

4-) Finlandiya

Finlandiya yönetimi internetin bütün insanların kullanması gereken bir hak olduğunu düşündüğünden 1 mbps hızında internet için hiçbir ücret almıyor. Fakat internet ortalama hızı 22 mbps olan bu ülke bu hız için ayda 90 Tl alıyor. Bu fiyat pahalı olsa da sunduğu ücretsiz 1 mbps internet hizmetiyle takdir edilmesi gerekiyor.

5-) Moldova

Doğu Avrupa’daki bu küçük ülkenin internet hız ortalaması 21,5 mbps ile bayağı yüksek duruyor.

6-) İsveç

İsveç internet hızı konusunda bu ülkelerin gerisinde kalsa da fiyat konusunda cazip bir durumda. 18 mbps civarında kotasız internet bağlantısı için sadece aylık 17 Tl istiyor.

7-) Fransa

Fransa İsveç gibi ortalama 18 mbps bir hıza sahip olmasına rağmen bu bağlantı için 50 Tl ücret istemesi onun dezavantajını oluşturuyor.

Bu ülkelerin internet hızlarını gördükçe bir ahh çekesimiz geliyor. Fakat ben inanıyorum ki birgün Türkiye’de dünyanın en hızlı internet hizmeti veren ülkeler arasına girecek ve biz bu hizmeti biraz daha uygun fiyatlara alacağız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.