İmplant

İmplant

İmplant

İmplant, sanıldığının aksine sadece diş üzerinde uygulanan bir protez sistemi değildir. Vücudun kayba uğrayan herhangi bir kısmını suni olarak tamamlayan ve tekrar işlevsel hale getiren bütün yapay materyaller, olarak adlandırılır. Diş eksikliğini gideren ve ağız bölgesindeki kayba uğramış kısımları tamir eden implantlar ise, doğal olarak diş implant protezleri olarak adlandırılırlar. İmplant, kullanılan tekniğe göre uygulanması değişiklik gösteren bir tedavi şeklidir. İmplant’lar, yerleştirildikleri yerlere göre beşe ayrılır: kemik üstü İmplant, intramukozal İmplant, transosteal İmplant, endodontik İmplant ve kemik içi İmplant. Kemik üstü implant’larda kemikte oyuk açılmaz. Bunlar periost denen bölgenin altına yerleştirilir. Intramukozal implantlar düğme şeklinde olurlar ve operasyonsuz kullanılabilirler. Diğer implant türlerinde ise kemik içinde bir oyuk açmak gerekir. Veya, duruma göre zaten açılmış bir oyuktan faydalanılır. İmplant denince akla gelen uygulamalar da genellikle bunlardır.

İmplant

implant

Transosteal implantlar, mini vidalar şeklinde olur ve çene kırıklarında kullanılır. Protez amaçlı değil, kırık kemiği tedavi etmek için üretilirler ve ameliyat ile takılırlar. Endodontik implant’lar, ameliyat gerektirmez. Diş çekiminden sonra oluşan oyuğa implant’ın yerleştirilmesi ile uygulanırlar. Basit ve hızlı bir işlemdir, dakikalar içinde tamamlanır. Kemik içi implant’lar ise, isminden de anlaşılabildiği gibi çene kemiği içerisine oyuk açılmasını gerektirir. En çok bilinen ve implant denince akla en çok gelen implant yöntemi budur. Anestezi altında yapılması gerektiğinden, acı vermemektedir. Dahası, en verimli sonuçlar bu tür implantlar ile alınır. Operasyon uzun sürmez ama teknik olarak ameliyat sayıldığından tam teşekküllü hastanelerde yapılması gerekir. İyileşme süresi 3 ila 6 ay arasındadır. Operasyon yarasının iyileşmesi bir haftadan fazla sürmez ama implant’ın vücudun bir parçası haline gelmesi ve kemiğin içinde adeta erimesi gerekir. Bu da 3 ila 6 ay sürer. Görüldüğü gibi, türüne ve uygulama şekline göre değişkenlik göstermektedir.

İmplant uygulaması için yaş önem taşımaz. Her yaştan kişiye uygulanabilir. Önemli olan hastanın kemik yoğunluğu ve kullandığı ilaçlardır. Kortizon bazlı ilaçlar kullanan kişiler ile kemoterapi tedavisi gören kişilere implant tedavisi uygulanmaz, tedavilerinin bitmesini beklemek gereklidir. Aynı şekilde, kemik yoğunluğu zayıf olan kişilere de uygulanamayacaktır.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.